Advertisement

Avrupa Birliği (AB), 2014 yılında uygulamaya konulacak ve 57 milyar euroluk (78 milyar dolar) bir gelir elde etmeyi planladığı finansal işlemler vergisi teklifinde bulundu. Ancak İngiltere bu teklife muhalefet ediyor.

Brüksel merkezli, Avrupa Birliği'nin icra organı Avrupa Komisyonu, yaptığı açıklamada, planın 27 AB ülkesinde finansal işlemler için minimum vergi oranları belirleyeceğini kaydetti. Bugünkü teklife göre, hisse senetleri ve bono işlemlerine yüzde 0.1 ve türev kontratlarına yüzde 0.01 vergi öngörülüyor.

Avrupa hükümetleri, bu verginin esasları konusunda bölünmüş durumda. İngiltere hükümeti verginin küresel olarak uygulanmasını gerektiğini kaydederek, "üzerinde çalışılması gereken bazı konular var" değerlendirmesinde bulundu. AB'de vergi teklifleri, Blok'un 27 üyesinin tümünün olurunu almak zorunda.

Belçika Maliye Bakanı Didier Reynders ve İspanya Maliye Bakanı Elena Salgado, 17 Eylül'de yaptıkları açıklamalarda, eğer küresel anlamda ya da AB düzleminde görüş birliği oluşmezsa, Euro Bölgesi'nin her üyesinin kendi vergisini uygulamayı düşünmesi gerektiğini kaydetti.