Advertisement

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, ''Çok şükür artık enflasyon, yüksek faiz, yüksek bütçe açıkları, yüksek kamu borçları gibi eski problemlerle uğraşmıyoruz. Bu nedenle Avrupa ülkeleri hala ekonomik krizin etkileri ile boğuşurken yeni krizler doğururken Türkiye ayağını yere sağlam basıyor ve sanayi de yatırım yapmaya devam ediyor'' dedi.

Bakan Ergün, Darıca OYAK Aslan Çimento Fabrikası'nı ziyaret etti. Bakan Ergün'e, firmanın genel müdürü Yıldıray Yıldız tarafından çimento sektörünün yapısı, sorunları ve inşası son aşamaya gelen atıktan türetilmiş yakıt tesisiyle ilgili brifing verildi.

Atıktan türetilmiş Yakıt Tesisinde, yılda 40 bin ton kömür karşılığı olacak şekilde 50 bin ton tehlikesiz atık yakılmasının planlandığını dile getiren Yıldız, ''Tesis 10 milyon TL'ye mal olacak. Tasarruf ettiği ithal kömür karşılığı olarak yılda 5 milyon dolar tasarruf imkanı sağlayacak tesis ayrıca 20 kişiye istihdam sağlayacak'' dedi.

Brifing sonrası fabrika sahası ve atıktan türetilmiş yakıt tesisi gezildi.

Daha sonra fabrika yemekhanesinde işçilerle bir araya gelen Bakan Ergün, burada yaptığı konuşmada, her sektörde gelişmeler olduğunu, çimento sektöründe dünyanın sayılı ülkeleri arasında yer aldıklarını söyledi.

Ergün, şöyle devam etti:

''Bu sektörde de sürekli gelişmeler yaşanıyor. İşte çimento sektöründe kullanılan enerji ile ilgili evsel atıklardan tutun da endüstriyel bazı atıklar da dahi kullanıldığı sistemler ön plana çıkmaya başladı. Aslan Çimento da ve diğer çimento fabrikalarında benzer yatırımlar yapılıyor. Rekabetçi dünyada yaşıyoruz. Rekabet etmek kolay değil. Gerçekten sürekli yenilik yapmak, yeni bir şey bulmak gerekiyor ki ayakta kalabilesiniz. Yeni bir şey yapmayan yenilik yapmayan, maliyetleri düşürmeyen ya da yeni bir ürün ortaya koymayan bir tasarım, bir dizayn yapmadan, müşterinin taleplerini dikkate almayan çalışanlar kaybediyor. Onun için de Türkiye'nin önümüzdeki süreci yenilik yaparak geçirmesi gerekiyor. Yeni teknolojilerin çalışanlarla birlikte kullanılması gerekiyor.''

Sanayi kuruluşunun kar-zarar durumunun çalışanlara da yansıyacağını vurgulayan Ergün, şunları kaydetti:

''Ülkemizin önü son derece açık. Çok şükür artık enflasyon, yüksek faiz, yüksek bütçe açıkları, yüksek kamu borçları gibi eski problemlerle uğraşmıyoruz. Bu nedenle Avrupa ülkeleri hala ekonomik krizin etkileri ile boğuşurken yeni krizler doğururken Türkiye ayağını yere sağlam basıyor ve sanayi de yatırım yapmaya devam ediyor. Biz yönetim olarak bunlara dikkat ediyoruz. Ülkenin kaynaklarını ve bütçesini doğru kullanıyoruz. Bundan herkes istifade edecek.''

Konuşmasının ardından. fabrikanın 22 yıllık kıdemli işçisi Cengiz Tozun tarafından Ergün'e günün anısına teşekkür plaketi verildi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
28 Eylül 2011 Çarşamba, 22:23 Misafir dolar böyle artmaya devam ederse enflasyonu göreceğiz o zaman..