Advertisement

Euro Bölgesi liderlerinin bölgedeki borç krizini çözme konusundaki çabalarının işe yaramayacağına yönelik endişelerin etkisiyle Asya Borsaları 3 günden bu yana ilk kez düşüş kaydetti. MSCI Asya Pasifik Endeksi son 3 yılın en büyük aylık değer kaybına yöneldi.

Japonya'nın en büyük tüketici elektronikleri ihracatçısı Sony Corp., zayıf euronun kazançlarını önemli oranda etkileyeceğini söylemesinin ardından yüzde 2 değer kaybetti. Dünyanın en büyük otomobil üreticisi Toyota Motor Corp. yüzde 2.4 geriledi. Dünyanın en büyük maden şirketi ve Avustralya'nın en büyük petrol ve gaz üreticisi BHP Billiton Ltd. da petrol ve metal fiyatlarındaki gevşemenin sonrasında yüzde 2.7 düştü.

Avrupa'daki durumun dünya genelinde piyasaları aşağı çektiğini söyleyen Sidney'deki Colonial First State Global Asset Management'ın yatırım piyasaları araştırma müdürü Stephen Halmarick, bu durumun 2012'ye kadar kalacağını belirtti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1 düşüşle 112.76 puana geriledi. Endeks bu ay Lehman Brothers'ın iflas ettiği Ekim 2008'den bu yana en sert aylık düşüşüne işaret ederek yüzde 9.8 değer kaybetti.

Avrupa'daki borç krizine ve ABD ekonomisindeki yavaşlamaya ilişkin endişelerle değer kaybeden MSCI Asya Pasifik Endeksi, yarın sonlacak 3 aylık dönemde yüzde 16 değer kaybetmeye yöneldi. Endeksteki bu kayıp Eylül 2008'den bu yana en yüksek zarara işaret ediyor.