Advertisement

Yatırımcılar kredi notu indirimine rağmen doları bırakmadı. Goldman Sachs Group Inc.'in raporuna göre, borç limitine ilişkin tartışmalar sebebiyle ABD'nin kredi notunun düşürülmesine rağmen, dolar sığınılacak liman statüsünü artırmayı başardı.

ABD'nin en çok ticaret yaptığı 6 ülkenin parası karşısında doların hareketini izleyen Dolar Endeksi geçtiğimiz ay yüzde 5.1 yükseldi. Aralarında Robin Brooks'un da bulunduğu Goldman Sachs analistler grubu, bunun sığınılacak liman para birimlerinin karakteristik bir özelliği olduğunu, risk duyarlılığının arttığı zamanlarda yatırımcıların bu varlıklara yöneldiğini söyledi.

Analistler, "kesin sonuç olmamakla birlikte, doların sığınılacak liman statüsünü artırdığını ve risk duyarlılığının yüksek olduğu dönemde doların yenden daha fazla satın alındığını" yazdı. Analistlerin raporuna göre, ABD'nin borç tavanına ilişkin endişelerin doların sığınılacak liman statüsünün zarar gördüğüne ilişkin bir düşünce var. Ancak analistler bunun kanıtını bulamadı.

Dolar, geçtiğimiz 3 ayda 10 gelişmiş ülke para biriminin yer aldığı sepet karşısında yüzde 4 değerlendi. Bloomberg Korelasyon Ağırlıklı Endeks'e göre, en iyi ikinci performansı ise Japonyeni gösterdi.

Amerikan siyasiler bu yıl ülkenin borç limitini yükseltme konusunda ciddi anlaşmazlık yaşadı. Başkan Barack Obama ve Cumhuriyetçiler arasında anlaşma ise 31 Temmuz'da sağlandı. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's ABD'nin kredi notunu 5 Ağustos'ta AAA'dan AA+'ya indirmişti.