Advertisement

Elinde Yunan tahvili bulunduran yatırımcılar büyük ihtimalle yüzde 40 zarar etmeye razı olmak zorunda kalacak. Armstrong Investment Managers'ın yönetici üyelerinden Patrick Armstrong, temel senaryonun yüzde 40 oranında zarar yazılacağı yönünde olduğunu söyledi.

Armstrong durumu "Yunanistan'ın borçlarının önceki kurtarma paketinde planlanandan daha fazlasının zarar olarak yazılacağına ilişkin bir görüş birliği var. Genel algı ve siyasetçilerin retoriği bu yönde" ifadeleriyle açıkladı.

Mayıs 2010'da kurtarılan Yunanistan, Avrupa'nın dışardan borç alan ilk borçlu ülkesi. Ülkenin borçlanma maliyetlerinin artması ve kredi piyasalarına girişinin kapanması, ülkeyi kurtarma paketi almak zorunda bıraktı. YUnanistan'ın 110 milyar euroluk ilk kurtarma paketinin yetersiz kalmasının ardından siyasiler, özel sektör yatırımcılarının da 159 milyar euro değerindeki ikinci kurtarma paketinde yer almasını istiyor.

Alman yasakoyucular son günlerde yatırımcılara önceden Uluslararı Finans Enstitüsü (IIF) tarafından önerilen yüzde 21'lik orandan daha fazla zararı kabul etmeleri için çağrıda bulunuyor.

IIF, Temmuz'da bankaların da tahvillerin geri alım programlarında yer almasını istedi.