Advertisement

Avrupa'daki borç krizinin sonuçlarını değerlendirerek tahmin yürüten küresel yatırımcılar, borç krizininin önümüzdeki yılda ekonomide yavaşlama, finansal sektörde erime ve sosyal kaos yaratacağını öngördü. Bloomberg'in anketine katılan yatırımcıların  yüzde 72'si 5 yıl içinde bir ükenin eurodan çıkmasını bekliyor.

Bu hafta yapılan ankete göre ankete katılanların  dörtte üçü Euro Bölgesi'nin önümüzdeki 12 ay içinde resesyona gireceğini düşünürken, yüzde 52'ü de bankacılık sektörünün hazine tahvilleri sebebiyle kötüleyeceğini düşünüyor. Anketi yanıtlayanlardın yüzde 40'ı ise en 1 yıl içinde en azından bir ülkenin eurodan çıkacağına inanıyor.

Soruları yanıtlayan katılımcıların üçte birinden fazlası Avrupa'daki kötüleşen borç krizinin dünya ekonomisini önümüzdeki yıl rayından çıkaracağını belirterek, Avrupalı siyasilerin de baskısını artıracak türde bir karamsar senaryoya dikkat çekiyor. Hisse senedi piyasaları geçtiğimiz hafta 2 yıldan bu yana ilk  kez ayı piyasasına girdi ve aralarında ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner'ın da yer aldığı birçok maliye komutanı da Avrupalı liderleri kurtarma çabalarını artırmaya çağırdı.

Bunun kötü bir kriz olduğunu söyleyen anket katılımcılarından ve Halkin Investments LLP'nin yatırım müdürü Jean-Yves Chereau, Yunanistan'daki krizin yeniden canlanmasıyla, bunun bir güven krizine döndüğünü ve piyasaları etkilediğini, ekonomilere de zarar verdiğini söyledi.