Advertisement

Avrupa Finansal İstikrar Fonu'nun genişletilmesinin Almanya Parlamentosu'nun onayını almasının ardından Avrupalı liderler Euro Bölgesi'ndeki borç krizini kontrol altına almak için diğer adımlara odaklanmaya başlayacak.

Avrupa Komisyonu'nun 440 milyar euro değerindeki EFSF'nin Ekim'in ortaları gibi uygulamaya konulmasının ardından, Euro Maliye Bakanları önümüzdeki toplantılarında daha fazla sermaye ve araç gerektiren kalıcı kurtarma fonunun hayata geçirilmesinin hızlandırılmasını görüşecek.

Bu kurtarma paketinin Euro Bölgesi için yeterli olmayacağını söyleyen WL Ross&Co.'nun milyarder başkanı Wilbur Ross, "milyarlar değil trilyonlardan konuşmak gerekiyor" dedi.

Avrupalı yetkililerin aynı zamanda EFSF'nin artırılmasını görüşmesi gerektiğini savunan Londra'daki Joh. Berenberg Gossler&Co.'nun başekonomisti Holger Schmieding, önümüzdeki yıl içinde Yunan tahvillerinde "saç tıraşına" (tahvillerin değerinin altında yazılarak bir kısmının zarar olarak yazılması) giderek,  Yunanistan'ın kontrollü bir şekilde temerrüte düşürülebileceğini, Yunan bankalarının hızlı bir şekilde yeniden sermayelendirilebileceğini ve şartlı mali destek verilebileceğini söyledi.

Yunanistan'ın temerrütü önleyemeyeceğine ilişkin endişeler artarken, Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, Varşova'da Avrupa Birliği Başkanı Herman Van Rompuy'la görüşmesinin ardından Fransız Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'yle Paris'ta görüşecek.