Advertisement

ABD endeks vadeli kontratları, Çin ve Almanya'da açıklanan verilerin küresel ekonominin yavaşlamakta olduğu endişelerini artırması sonrası düştü. Bu hareket, New York Borsası açıldığında, Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi'nin 2008 yılından bu yana gösterdiği en büyük çaplı çeyrek dönem kaybını genişletebileceğini işaret ediyor.

Dünyanın en büyük madencilik ve inşaat ekipmanları üreticisi Caterpillar Inc., Almanya'daki işlemlerde yüzde 0.6 düştü. JPMorgan Chase & Co. yüzde 0.4 düşerken, Bank of America Corp. yüzde 1.6 değer kaybetti. Exxon Mobil Corp., petrol fiyatlarının 2008'den bu yana en hızlı çeyrek dönem kaybını yaşamaya yönlenmesi ile birlikte, Avrupa bileşik işlemlerinde yüzde 1 düştü.

Aralık vadeli S&P 500 endeks kontratı yüzde 1.1 düşerek, Londra saati ile 10:49'da 1,144 puana indi. Dow Jones endeks kontratı ise 105 puan ya da yüzde 1 gerileyerek 10,994 puana indi.

Jersey, Channel Islands merkezli Ashburton Ltd.'den Veronika Pechlaner, "Bu endişeler çok fazla canlı" dedi ve ekonomik büyümeden yavaşlamayı işaret ederek, "Şimdilerde durumun ne kadar kötü olacağını belirlemeye çalışmak durumunda olacağız" değerlendirmesinde bulundu.

S&P 500 Endeksi dün, ABD'de işsizlik başvurularının beklenenden daha iyi çıkmasının, tüketici ve teknoloji hisselerindeki düşüşlere ağır basmasının ardından yüzde 0.8 yükseldi. Ancak endeks ard arda beşinci ayı da kayıpla kapamaya ve Mart 2008'den bu yana en uzun düşüş dönemini yaşamaya hazırlanıyor. ABD hisselerinin gösterge endeksi bu çeyrekte yüzde 12 ve bu yıl yüzde 7.7 geriledi.