Advertisement

ABD Hazine tahvilleri, ABD ekonomisindeki durgun seyrin ve Avrupa'daki borç krizinin küresel ekonomiyi zayıflatacağı endişeleri ile, değer kazandı ve 2008'deki derin finansal krizden bu yana en hızlı yükselişini daha da genişletti.

Otuz yıl vadeli ABD Hazine tahvili, bugün açıklanacak olan ABD kişisel harcamalar verisinin yavaş hızda artmasının beklenmesi ile birlikte traderların enflasyon bahislerini düşürmesinin etkisiyle yükselişlere öncülük ediyor. Fed bugün, Twist Operasyonu olarak adlandırılan teşvik planı dahilinde uzun dönemli tahviil alımı programını açıklayacak.

Commerzbank AG'nin Frankfurt ofisinden sabit getirili menkul kıymetler strateji müdürü Christoph Rieger, "Daha yumuşak ABD aktivite verisi bekliyoruz ve bu nedenle, Hazine tahvillerine destek gelmeli" dedi ve "Son çeyrekte makro durumun daha da kötüleşmesi ile birlikte, zayıf büyüme finans piyasalarındaki tansiyonu artıracak ve güvenli liman alımlarını destekleyecek" yorumunda bulundu.

30 yıl vadeli Hazine tahvilinin faizi altı baz puan ya da 0.06 yüzde puanı düşerek, New York saati ile 06:54'te yüzde 2.99'a indi. Ağustos 2041'de vadesi dolacak yüzde 3.75 faizli tahvilin fiyatı 1 11/32 ya da 1,000 dolar nominal değerli beher kağıt için 13.44 dolar yükselerek 114 29/32'ye çıktı.

On yıl vadeli tahvilin faizi bugün beş baz puan düşerek yüzde 1.95'e geriledi ve altı günde ilk kez düşüş gösterdi. Bu kağıdın faizi, 23 Eylül'de yüzde 1.6714'e gerileyerek, tarihinin en düşük seviyesine inmişti. İki yıl vadeli tahvilin faizi fazla bir değişiklik göstermeyerek yüzde 0.26'da kalırken, beş yıl vadeli kağıdın faizi dört baz puanlık düşüşle yüzde 0.96'ya geriledi.