Advertisement

Parlamentoda yapılan oylamada, EFSF'nin güçlendirilmesi ve yetkilerinin genişletilmesini öngören değişiklikler, 53 ''hayır'' oyuna karşı 117 ''evet''le kabul edildi.

Avusturya böylece, EFSF'nin kırılgan ülkelere destek verebilmesini ve ikincil piyasalardan devlet tahvilleri satın alabilmesini sağlayacak değişiklikleri kabul eden bölgeye üye 14'üncü ülke oldu.

EFSF'deki değişikliklerin yürürlüğe girmesinin ardından Avusturya'nın fona katkısının 12 milyar eurodan 21,6 milyar euroya yükseleceği belirtiliyor.

Yürürlüğe girebilmesi için Euro Bölgesi'ne üye 17 ülkenin parlamentolarında onaylanması gereken değişiklikler, EFSF'nin güçlendirilmesi ve yetkilerinin genişletilmesini öngörüyor.

Şuana kadar, EFSF'de planlanan değişiklikleri, Almanya, Finlandiya, Belçika, İspanya, Fransa, Yunanistan, İrlanda, İtalya, Lüksemburg, Portekiz, Estonya, Kıbrıs Rum Kesimi ve Slovenya parlamentoları onayladı.

Avrupa Birliği (AB) liderleri 21 Temmuz'daki zirvede, 440 milyar euroluk EFSF'nin daimi hale getirilerek ülke tahvillerini satın alabilmesi ve zordaki hükümetlerle bankalara kredi verebilmesi için yetkilendirilmesi kararı almıştı.