Advertisement

İngiliz Economist dergisi, "politikacılar daha cesurca davranmazsa, dünya ekonomosinin kara deliğe doğru sürükleneceğini" yazdı.

Derginin bu haftaki sayısında yer alan makalede, dünya ekonomisinin iyileşmesi konusundaki umutların üç nedenle tükenmekte olduğu belirtildi.

Economist, ilkinin, Avrupalı liderlerin avroyu kurtarmak için bir anlaşmaya varamaması olduğunu, ikincisinin Avrupa'daki felaket önlense bile, zengin ülkelerdeki kemer sıkma ve gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerindeki yavaşlama nedeniyle dünya ekonomisindeki beklentilerde karamsarlık olduğunu, üçüncüsünün ise Amerikalı siyasetçilerin mali konulardaki sorumsuzluğu ve riskli adımlarının iyileşmeyi tehdit etmesi olduğunu yazdı.

Dünyanın mevcut ekonomik durumundaki büyük payın, Avro bölgesindeki liderlerde olduğunu savunan Economist, Avrupalı liderlerin sorunun nasıl çözülebileceğini bilmesine karşın, ortak bir karar alamadığını bildirdi.

Dergi, Yunanistan'ın borcunun yeniden yapılandırılması ve İtalya'nın etrafına koruyucu bir bariyer örülmesi gibi en acil konuların çözümünün, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin şu ana kadar sergilediği siyasi cesaretin çok daha fazlasını gerektirdiğini belirtti.

Dünyanın büyük bir kısmının "ürkekliğinin" bedelini ödediğini yazan Economist, gelişmekte olan pazarların ekonomik yavaşlamasıyla, dünya desteğine katkısının azaldığına da dikkati çekti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
30 Eylül 2011 Cuma, 17:02 kadir ahmedoğlu kara delik yok dünyanın merkezi değişiyor.abd ve batı avrupa merkezi yok olsa bile güney doğu asya öne çıkar.şimdiye kadar kaç tane önemli merkez değişiklik olmuştur.tarih nice hegemon mezarlıklarıyla doludur.teknolojiyi abd ve batı avrupa üretiyordu.şimdi de çin üretecek.ama biz ne yapıyoruz?asıl soru bu.hep tüketen olmak iyi mi?biraz da biz üretmeli değilmiyiz?