Advertisement

Türkiye Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, ''Görünür gelecekte dünya için G-20'nin başarılı olması dışında başka şansımız da yok'' dedi.

Boyner, TÜRKONFED Başkanlar Konseyi Toplantısında, küresel ekonomik krizin çözümünde G-20'nin öneminin kritik derece de arttığını ifade etti.

Dünya ekonomisinin yüzde 87'sini üreten ve dünya nüfusunun üçte ikisini temsil eden G-20 yapısının önümüzdeki günlerde daha da büyük önem kazanacağını söyleyen Boyner, şöyle konuştu:

''Zaten görünür gelecekte dünya için G-20'nin başarılı olması dışında başka şansımız da yok. Geçen sene Seul'de ilk defa özel sektörün de temsil olarak yer aldığı G-20 hükümet ve devlet başkanlarının katıldığı zirve bu sene kasım ayı başında Fransa'nın ev sahipliğinde düzenleniyor. Hemen öncesinde de özel sektörü temsilen B-20 iş zirvesi gerçekleştirilecek. Biz de TÜSİAD olarak orada Türk iş dünyasını temsilen sürece katkı sağlayacağız. G-20 yapısındaki bir kurum sadece mevcut krizin çözülmesi için değil, belki de daha önemlisi küreyi bekleyen ve sistemik öneme haiz bir çok problemin çözümü için de şart gözüküyor. Yapılan hesaplamalar 2050 yılında şu anki refah seviyemizi korumak için 2.3 dünyaya ihtiyaç olacağını gösteriyor. Böyle bir ihtimal imkansız olduğuna göre ya kontrolsüz bir şekilde bu düzeltme yapılacak ve ciddi eşitsizlikler yaşanacak ya da tüm üretim, tüketim anlayışımızı sürekli yenilenebilir bir anlayışla hemen şimdiden dönüştürmeye başlayacağız ve bunu eş güdümde yapmak zorundayız.''

TÜSİAD olarak 40. yılı kutladıkları bu günlerde yaşanan süreçten ilham alarak vizyon 2050 raporunu kamuoyu ile paylaştıklarını anımsatan Boyner, ''Büyümeyi konuşmanın yeterli olmadığı, ancak sürdürebilir bir büyümenin anlam ifade ettiği 21. yüzyılda buluşan yeni dünya düzeninde sürdürebilir bir Türkiye'yi gündeme getirdik. İş dünyasının çabasıyla insani kalkınma, enerji, şehirleşme, üretim ve tüketim evrimleri çerçevesinde sürdürebilir bir Türkiye'ye ulaşma önerilerini dile getirdik. 2023 yılında dünyanın ilk on ekonomisi arasında olma hedefi ancak kalkınmamızı sürdürebilir bir hale getirmekle mümkün olabilir. Bu konuda biz iş dünyasına, hükümetlere ve uluslararası kuruluşlara çok önemli sorumluluklar düşüyor. Bu süreç aynı zamanda iş dünyası için de önemli fırsatları beraberinde getiriyor'' diye konuştu.

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkanı Erdem Çenesiz ise yaptığı kısa konuşmada, Bakan Ergün'e KOBİ'lere verdiği destek için teşekkür etti.

Çenesiz, ''Üyelerimizin çoğu KOBİ olan bir konfederasyon olarak sayın Bakanımıza daha evvel bir kaç platformda yaptığımız teşekkürü burada tekrar etmek istiyorum. Özellikle geç ödemeler direktifinin yasalaşma sürecinde Bakanımızın özel gayreti ile KOBİ'lerle alınmış net kararı, ortaya koyduğu özveri bizi çok memnun etti'' dedi.

Çenesiz daha sonra konfederasyonunun faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

TÜRKONFED Başkanlar Konseyi Toplantısına, Vali Orhan Düzgün, AK Parti Ordu Milletvekili Fatih Han Ünal, CHP Ordu Milletvekili İdris Yıldız, Belediye Başkanı Seyit Torun, Ordu Sanayici ve İş Adamları (ORDUSİAD) Başkanı Kadir Engin ve çok sayıda iş adamı katıldı.