Advertisement

Roubini Global Economics LLC'nin Yönetim Kurulu Başkanı ve kriz kahini lakabıyla tanınan ekonomi profesörü Nouriel Roubini, mali krizi kontrol altına almak için Avrupa'nın kurtarma fonunu zaman dolmadan 2 trilyon euroya yükseltilmesi gerektiğini savundu.

"İşlerin kontrolden çıkmasına ilişkin çok endişeliyim" diyen Roubini, dün Bloomberg'in Dubai'deki ofisinde yaptığı açıklamasında "2 trilyon euroluk bir silaha ihtiyacını var ama bunun için 3 ay bekleyemezsiniz. Birkaç hafta içinde bunun halledilmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Lehman Brothers'ın iflasının 3. yılında Avrupa'daki finansal hisseler tehdit altında ve bankaların borçlarını sigortalama maliyetleri de, küresel ekonomideki yavaşlama ve Euro Bölgesi'ndeki krizin ekonomiyi etkilemesiyle rekor seviyelerde seyrediyor.

Euro bugün Avrupalı Maliye Bakanları'nın bankaları temerrütten korumanın yollarını arayacağı Lüksemburg'daki zirvesinin öncesinde dolar karşısında 8 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Euro, dolar karşısında 1.3327 seviyesinden işlem görürken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 2.9 aşağıda kapandı ve dünya genelinde hisseler düşüşe geçti.

Bugün 5'te başlayacak olan toplantı aslında Yunanistan'ın ilk kurtarma paketinin 8 milyar euro değerindeki taksidinin ödenmesinin beklendiği gündü. Karar, ülkenin hedefleri tutturamaması sebebiyle Ekim'in ortalarına ertelendi.