Advertisement

Otuz yıl vadeli ABD Hazine tahvili, Fed'in ekonomiyi canlandırma programı çerçevesinde uzun vadeli tahvil alımına hazırlanması ve Avrupalı maliye bakanlarının bölgenin kurtarma fonunu artırmayı görüşmeye hazırlanması ile birlikte değer kazandı.

ABD borçlanma kağıtları, 2008'den bu yana gerçekleştirdikleri en büyük çaplı çeyrek dönem kazançlarını genişletti. Beş yıl vadeli tahvil yerine otuz yıl vadeli tahvil tutmak için yatırımcıların talep ettiği ekstra faiz, bugünkü alımlar öncesi, son iki yılın en düşük seviyesine indi. ABD Hazine kağıtları, Avrupalı bakanların 440 milyar euro (588 milyar dolar) tutarındaki Avrupa Finansal İstikrar İmkanı'nı (EFSF) artırmaya hazırlanmaları ile birlikte değer kazandı. Fransa Maliye Bakanı Christian Noyer, likidite anlamında, ABD HAzine kağıtlarına alternatif olmadığını söyledi.

Londra'da  Credit Agricole Corporate & Investment Bank'tan sabit getirili menkul kıymetler stratejisti Orlando Green, "Fed'in operasyonu açık bir şekilde, eğriyi yatay hale getirmesi gereken birşey" dedi "Riskten kaçınma hale gündemin üst sıralarında" yorumunda bulundu.

30 yıl vadeli ABD tahvilinin faizi beş baz puan düşerek, New York saati ile 07:38'de yüzde 2.87'ye indi. Ağustos 2041'de vadesi dolacak yüzde 3.75 faizli kağıdın fiyatı 1 1/8 ya da 1,000 dolarlık nominal değerli beher kağıt için 11.25 dolar yükselerek 117 21/32'ye çıktı. Gösterge niteliğindeki 10 yıl vadeli ABD tahvilinin faizi ise üç baz puan düşerek yüzde 1.90'a geriledi. Bu kağıdın faizi 23 Eylül'de yüzde 1.6714'e inerek tarihinin en düşük seviyesni görmüştü. Beş yıl vadeli tahvilin faizi ise fazla değişmeyerek yüzde 0.95'te kaldı.

Bugünkü hareketelr sonucu beş yıl ve 30 yıl vadeli tahvillerin faizleri arasındaki fark 192.3 baz puana geldi. Bu fark 190.9 puana kadar düşmüş ve 2 Kasım 2009'dan bu yana en düşük seviyesine inmişti.