Advertisement

Fransa, İtalya, Belçika ve İspanya finansal hisseleri volatiliteden korumak için açığa satış yasakları uyguladı. Instinet Inc. ise açığa satış yasaklarını uygulayan bu ülkelerdeki finansal hisselerin, Avrupa'da böyle bir korumaya gitmemiş olan  ülkelerdeki bankalarla neredeyse aynı şekilde seyrettğini söyledi.

Fransa'da açığa satış düzenlemeleriyle idare edilen bankalar, açığa satış yasağı uygulanan 12-29 Ağustos tarihleri arasında CAC 40 Endeksi'nin yüzde 7 yakınlarında seyretti. İtalya'daki finansal şirketler ise FTSE MIB Endeksi'nden yüzde 4 daha fazla düşüş kaydetti. New Yorklu kuruluş Instinet Inc., bu kamaların İngiltere ve Hollanda'da yüzde 5-6'larda olduğunu söyledi.

Araştırmaya göre, Avrupa'daki borç krizinin Stoxx Europe 600'ü yüzde 30 aşağı çekmesinin ardından volatiliteyi önlemek için uygulanan açığa satış yasakları çok fazla işe yaramadı.

Fransa'daki yasaklar Societe Generale SA ve BNP Paribas SA gibi şirketlerle sınırlı kalırken, İtalya, aralarında UniCredit SpA'nın da olduğu 30 finansal kuruluşta açığa satış yasağı uyguluyor.

"Açığa satış yasakları fiyat ve volatilite bakımından hisseleri korumadı ve hatta piyasanın kalitesi için olumsuz oldu" diyen Instinet'in yönetici direktörü Alison Crosthwait, hisselerin yasağın uygulanmadığı hisselerden çok az farklılık gösterdiğini, düşüş ya da kayıpların önüne geçilmediğini vurguladı.