Advertisement

Avrupa'nın borç krizinin daha da kötüleşeceği endişesi ile Asya hisseleri ve emtia üst üste üçüncü günde de değer kaybederken bölgesel tahvil riski ise 2 yılın yükseğine sıçradı. Euro, Yen karşısında 10 yıldan fazlasının düşüğünü gördü.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.9 değer kaybederek Tokyo saati ile 11.57'de 2009'dan beri en düşük kapanış seviyesine hazırlandı. Standard & Poor’s 500 vadelileri iki günlük düşüşünün ardından yüzde 0.3 değer kazandı. Ham maddelerin işlem gördüğü S&P’s GSCI Endeksi petrol ve bakır öncülüğünde yüzde 0.7 düştü. Euro ise yen karşısında, 2001'den beri en düşük seviye olan  101.39 seviyesine geriledi. 

Goldman Sachs Group Inc., küresel büyüme tahminini düşürerek Almanya ve Fransa'nın resesyona hazırlandığını belirtti. Avrupa maliye bakanları dünkü görüşmede Yunanistan'a ikinci kurtarma paketinde teknik düzeltmeye gideceklerini açıklarken, tahvil sahiplerinin ülkenin borç krizinden dolayı daha büyük kayba uğrayacakalarına dair endişelerini de körüklediler. Asyalı otomotiv üreticileri Kuzey Amerika satışlarında zayıf veriler açıkladıktan sonra ihracatçılar Asya'daki kayıplara öncülük ettiler.

“Yatırımcılar Avrupa'nın borç sorununa ve bankalarına odaklanmış durumdalar ve Yunanistan'ın ardından İtalya ve ispanya için de endişe duymaya başlıyorlar ki bu da her şeyi tepetaklak ediyor." diyen küresel yatırım baş stratejisti BlackRock Inc. Russ Koesterich,  “Piyasa, Avrupa'dan netlik işaretleri gördüğü sürece dibe gitmez." yorumunda bulundu.