Advertisement

Yunanistan'ın borç sorunu avrupalı bankaları da riske sokmaya devam ediyor. Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Fransız - Belçika ortaklığındaki Dexia bankasının kredi notunu olası indirim için izlemeye aldı.

Moody's, Dexia'nın kredi notunu likit durumuyla ilgili kaygılar nedeniyle olası indirim için izlemeye aldığını açıkladı. Dexia ile ilgili kaygılara ise bankanın elindeki büyük miktarda Yunan tahvili bulunmasının yol açtığı sanılıyor.

Dexia'nın bilançosunda 3,4 milyar euro tutarında yunan tahvili bulunuyor.

Açıklama sonrası Dexia yönetim kurulu toplantısına giderek Dexia'nın yapısal sorunlarını çözmede kararlı olduğunu vurguladılar.

Belçika Maliye Bakanı Didier Reynders ise konuyla ilgili "Dexia ya da bir başkası, Fransa ve Belçika hükümetleri bankalarının arkasında." yorumunda bulundu. geçen hafta bankanın bölünebileceği yönünde de haberlerin ardında Reynders geçen hafta da Dexia hissedarlarının bankanın arkasında olması gerektiğini ve bir sorun çıkarsa müdahaleye hazır olduklarını söylemişti.

Belçika ve Fransa, 2008 yılında finansal krizin zirvede olduğu dönemde bankaya 6 milyar euro kredi desteği vermişti.

Euro bölgesindeki sorunlara ilişkin endişeler amerikalı bankaların hisse senetlerini vurdu. New York Borsası'nda işlem gören bankalarda da sert kayıplar yaşandı.