Advertisement

Avrupa’daki borç krizinden yayılan dalga ABD ve Asya’yı da etkiliyor.

DOLAR / TL REKOR DÜZEYDE, GELİŞEN KURLAR SATILIYOR

Avrupa’daki borç sorununun yayılma olasılığı ve global yavaşlama endişeleri riskli varlıklarda satışlara sebep olurken bunun önemli bir bölümü de o varlıkların alınıp satıldığı para cinsinden oluyor. Gelişen Piyasalar’ın kurlarına gelen satışlar bu Sabah karşılanırken Dolar / TL 1.8946 ile rekor seviyeye tırmandı. Euro / TL 2.4926, Sepet Kur ise 2.1908. TL’nin Dolar karşısındaki kayıpları % 18.24’e vardı. Merkez Bankası’nın Dövize ilişkin yaptığı açıklamaların ardından açacağı ihale miktarı bekleniyor. Avrupa’daki krizin buradan yararlanan Gelişen Ülkeler’i vuracağı ve ihracatlarına zarar vereceği beklentisi ile Borsa, bono ve para birimleri satılıyor. Rusya borsası MICEX sene başından bu yana  % 20.34 aşağıda, Polonya WIG % 21.78 ve Macaristan BUX Endeksi % 27.28 düşüşte. İsrail Şekeli ve Rus Rublesi, Dólar’a karşı yıl başından bu yana % 6’dan fazla değer kaybettiler. Güney Afrika Randı ise TL’yi de geçerek Dólar’a karşı % 19.79 düştü. 

BONOLARA DA ŞÜPHE BULAŞTI

Klasik olarak karmaşanın arttığı günlerde güvenli liman talebiyle yükselen Gelişmiş Ülke bonoları bu Sabah karışık sinyaller üretiyorlar. ABD’de ekonominin faizleri yansıtmadığı spekülasyonu ile realizasyon yaşanırken 10 yıllık faiz % 1.7764’e yükseldi. Yaşanan stres sebebiyle İtalya ve İspanya 10 yıllık faizleri % 5 üzerindeki seyirlerine devam ederken Yunanistan 10 yıllık bileşik getirisi dünü % 22.62’den tamamladı. Lüksemburg Maliye Bakanı Juncker’den gelen açıklamalarda, Maliye Bakanları Zirvesi’nden çıkan sonucun bazı teknik ayarlamalara sebep olabileceği belirtildi. Buna göre Temmuz’da % 21’lik kayıp üstünde anlaşan özel sektör ve siyasi irade arasında bu oranın % 50’ye çıkabileceği speküle edilirken Euro / Dolar 1.3164’e kadar indi. Haber akışının devamında Finlandiya’nın teminat talebinin yaratıcı bir çözümle sonuçlandığı açıklamasıyla parite 1.3209’a kadar yükseldi. Dolar Endeksi 79.58’de ve diğer varlıkların değerini aşağı çekmeye devam ediyor. İçeride ise gösterge tahvil güne  % 8.4 bileşikten başlayacak. Manşet enflasyondaki gerilemenin sürebileceği beklentisi ve çekirdek enflasyonun plato yaptığı beklentisi ile dünkü işlemlerde faizlerde sınırlı bir geri çekilme yaşanmıştı. 

EMTİADA SATIŞ SÜRÜYOR

24 ham maddeden oluşan SPGSCI Emtia Endeksi dünü de % 0.91 kayıpla tamamladı ve 3. Çeyrekteki % 12’lik düşüşünün üstüne eklemiş oldu. ABD tipi ham petrol fiyatı varil başına 76.60 Dólar’a inerken Brent’te son işlem 100.91’den geçiyor. Gümüşte alımlar devam ederken ons başına 31.06 seviyesi okunuyor, spot altınsa 1.667 Dolar / Ons ile yeşil bölgede. Tarım emtiasında geri çekilmeler yaşanırken baz metallerde de satışlar göze çarpıyor. Bakır % 1.89 geriliyor.

BORSALAR TEPKİ ARIYOR ANCAK DÜŞMEYE DE ENGEL OLAMIYORLAR

Dün Dexia’dan gelen açıklamaların ardından 80 milyar Euro düzeyinde bono portföyü olan bankanın bir kısmını satabileceği anlaşıldı. Bunun Avrupa riski taşıyan ve kendini fonlamakta zorlanan diğer bankalara da sıçrayacağı beklentisi ile ABD’de Goldman Sachs ve Morgan Stanley CDS’leri yükseldi. Daha küçük ve orta ölçekli şirketlerden oluşan Russell 2000 Endeksi % 5.38 geriledi ve riskten kaçma operasyonunun hızına işaret etti. S&P 500 Endeksi ise günü % 2.85 gerileyerek 1.099 seviyesine indi. Eurostoxx 600 Endeksi ise günü % 1.13 gerilemeyle tamamlamıştı. İMKB 100 Endeksi ise not artışı beklentilerini fiyatlamaya devam etti ve günü göreceli olarak kuvvetli kapattı. İMKB’de kayıplar % 0.39 ile sınırlı kaldı, son seviye 59.459 oldu. Goldman Sachs’tan gelen Garanti Bankası’nın değerlemeler ölçeğinde pahalı olduğu raporu sonrasında hisseler % 1.66 geriledi ve günü 7.12’den tamamlamıştı. Bugün beklenen veri akışı şu şekilde :

Almanya'da Ağustos ayı perakende satışlar açıklanacak 09:00

TCMB 'Fiyat Gelişmeleri' raporunu açıklayacak 10:00

Euro Bölgesi'nde Ağustos ayı ÜFE verileri açıklanacak 12:00

OECD Bölgesi'nde Ağustos ayı TÜFE verisi açıklanacak 13:00

ABD'de haftalık mağaza satışları verisi açıklanacak 14:45

ABD'de Temmuz ayı fabrika siparişleri verisi açıklanacak 17:00

Çin'de piyasalar tatil nedeniyle kapalı

Gökhan Şen

Bloomberg HT

Araştırma Bölümü

Twitter.com/Gokhan_Sen

gsen@bloomberght.com

BU HABERE YORUM YAZ
 
04 Ekim 2011 Salı, 22:27 Misafir yunanistan ab yi ve euroyu dibe çekiyor. en saçma olanı euro da olan bir ülke %23 borçlanırken diğeri %5 le borçlanıyor. yunanistan 4 kat hızlı batıyor ispanya ya göre. yıllık büyümesi %3 olan yunanistan bu hızla 2 seneye kalmaz tamamen batar. tek çözüm yunanistan dan yüksek faiz alan bankaların faizleri silinmeli sadece ana parası ödenmeli 5 yıl ödemesiz olmalı.zamanında türkiyeden nemalanan bankalar şimdi yunanistanı eline düşürdü. abd nin ve ab nin bastığı paralar buhar oldu sanki uzaylılar almadıysa paralar kimde?
04 Ekim 2011 Salı, 09:03 Misafir avrupa, borç krizinden çıkmaz inşaallah.. eksiler anlara çok yakışıyor..