Advertisement

Avrupa'nın borç krizinin ekonomiyi yavaşlatacağı ve ham petrol arzının artışı sebebiyle benzine olan talebin azalacağı spekülasyonlarının ortasında petrol New York'ta üst üste üçüncü günde de değer kaybetti.

Petrol vadelileri, dün 2 yıldan fazlasının en düşük seviyesine geriledikten sonra yüzde 2.2 kadar değer kaybetti. Avrupalı hükümetler, Yunanistan'ın borç krizi sebebiyle yatımcının daha büyük kayıplar yaşayacağına işaret ederken Goldman Sachs ise bu yıl ve önümüzdeki yıl için Japonya'nın ekonomik büyüme tahminini indirdi. ABD Enerji Bakanlığı'nın yarın açıklayacağı rapora göre ham petrol stoklarının üst üste iki hafta tırmanmış olması bekleniyor. Libya, bu ayın sonunda günlük petrol üretimini 500 binin üstüne çıkarabilir.

"Büyüme göstergelerinin yarattığı endişe ile emtia üstündeki baskının arttığını görüyoruz." diyen CMC Markets Asia Pacific Pty baş piyasa stratejisti Michael McCarthy, "Piyasalar küresel bazda düşme eğiliminde ve biz de satış için neden arıyoruz, petrol de bundan nasibini alıyor." yorumunda bulundu.

NYMEX elektronik işlemlerdeki aralık teslimli ham petrolün varili 1.69 dolar kadar düşüşle 75.92 dolara geriledi, Sidney'de ise yerel saat ile 13.47'de 76.61 dolardan işlem gördü. Petrolün kontratı dün yüzde 2 düşüşle 28 eylül 2010'dan beri en düşük seviye olan 77.61 dolara geriledi. Petrol fiyatları bu yılın başından beri yüzde 16 değer kaybetti.

Londra merkezli ICE Vadeli İşlemler Avrupa Borsası'nda işlem göre kasım teslimli brent petrolün varili ise 81 sent kayıpla 100.90 dolara geriledi.