Advertisement

Euro Bölgesi ekonomisinde yavaşlamaya işaret etmesi beklenen verilerin öncesinde bölgedeki borç krizine ilişkin endişelerin artmasıyla euro, yen karşısında sert satışlar gördü. Euro/Yen paritesi Haziran 2001'den bu yana en düşük seviyesini kaydetti.

Avrupa'nın ortak para birimi euro, Avrupalı hükümetlerin tahvil sahiplerinin ellerinde bulundurdukları Yunan tahvillerinde daha fazla zarar yazmalarının gerekebileceği sinyalini vermesi üzerine dolar karşısında 8 ayın en düşük seviyesine geriledi. Avustralya doları, ülkenin merkez bankasının faiz oranlarını yüzde 4.75'te sabit bırakmasının ardından 1 yılın en düşük seviyesinden işlem gördü. Endonezya rupisi küresel kaynakların Endonezya'daki varlıklarını azaltmasıyla 2. gününde de geri adım attı.

Borç krizinde ilerlemenin kaydedilmediğini ve Avrupa'nın büyük ihtimalle resesyona gireceğini belirten Tokyo'daki Mizuho Securities co.'nun Döviz birimi yöneticisi Kengo Suzuki, bunun euroyu aşağı çektiğini söyledi.

Euro, Japon yeni karşısında dün 100.97 seviyesine gerilemesinin ardından bugün 101.13'ten işlem gördü. Euro, günün erken saatlerinde 100.76 yen seviyesine kadar gerileyerek Haziran 2001'den bu yana en düşük düzeyine işaret etti. Euro, dolar karşısında 1.3176'dan önce 13 Ocak'tan bu yana en düşük seviye olan 1.3164'e geriledi; ardından bir miktar yükseliş kaydederek 1.3185'e çıktı. Avustralya doları da ABD doları karşısında 95.27 centten 94.73 cente geriledi. Avustralya doları günün erken saatlerinde 94.56 ABD centi seviyesinden Eylül 2010'dan bu yana en düşük düzeyini kaydetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi bugün yüzde 2.4 değer kaybetti.