Advertisement

Atina, Financial Times'ın Almanya edisyonunda yer alan ''Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu'nun istifa edeceğine yönelik iddiaların gerçeği yansıtmadığını'' açıkladı.

Yunan basın - yayın organları, Yunanistan Hükümet Sözcüsü İlias Mosyalos'un, ''Papandreu'nun yakın çevresine istifa etmeyi düşündüğünü söylediği'' şeklindeki iddiayı ''Saçmalık ve çöp bilgi'' olarak nitelendirdiğine dikkat çektiler.

Haberlerde, Papandreu'nun ofisinden yapılan açıklamada ise, Yunanlı Başbakan'ın çalışma arkadaşlarının iddiayı ortaya atan basın mensupları ile irtibata geçerek, ellerindeki bilgilerin gerçeği yansıtmadığını ifade ettiklerinin belirtildiği bildirildi.

Financial Times haberinde, ''Kendisini güçsüz hisseden Başbakan Papandreu'nun son 3 hafta içinde iki kez yakın çalışma çevresine 'istifasından' söz ettiğini, Yunanistan'ın artık hiçbir şey için karar almadığını ifade ettiğini'' belirtmişti.

Diğer yandan, alınan tüm önlemlere rağmen mali krizden kurtulamayan Yunanistan'da, AB, Avrupa Merkez Bankası, IMF temsilcileri ''Troykası'nın'' yeni kemer sıkma taleplerini gündeme getirmesi halk tarafından eylemler ile karşılandı.

Yunanistan Kamu Çalışanları Konfederasyonu (ADEDY) ile Yunanistan İşçi Sendikaları Federasyonu'nun (GSEE) çağrısıyla yarın ülke genelinde 24 saatlik greve gidiliyor.

Sendikalar başkentte bir protesto gösterisi düzenlemeyi de planlıyorlar.

Aylardır protesto gösterileri ve günler süren grevler ile ''haklarını arayan'' onbinlerce insan yer yer siyasetçilere saldırırken, başta başkent Atina'nın ''Sindagma'' Meydanı olmak üzere, ülkenin bir çok noktasında düzenlenen eylemlerde Başbakan Papandreu aleyhine sloganlar atılıyor.

(EDA-NİF)