Advertisement

Euro Bölgesi Maliye Bakanlarının dün Lüksemburg'da yaptığı toplantıda Yunanistan'a 110 milyar euroluk kurtarma paketinin 8 milyar euroluk kısmının verilip verilmeyeceği konusunda karar çıkmadı.

Euro Grubu Başkanı Jean-Claude Juncker toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, Yunanistan'a 8 milyar euroluk kredinin verilip verilmeyeceğine ilişkin kararın Ekim ayı içinde verilmesini beklediğini söyledi.

Yunanistan, AB ve IMF'nin 110 milyar euroluk kurtarma paketinin 8 milyar euroluk 6'ncı dilimini bu ay ortasına kadar alamazsa, emeklilerin ve çalışanların maaşını ödeyemeyecek, ayrıca iflasa sürüklenecek.

AB'nin Ekonomik ve Parasal İşlerden Sorumlu üyesi Olli Rehn de Yunanistan'ın harcama kesintileri ve diğer önlemlerinin kurtarma paketinde belirlenen koşulları karşılamada epey mesafe katettiğini, dolayısıyla 8 milyar euro tutarındaki krediyi alacağını ifade etti.

Euro Grubu Başkanı Juncker, Yunanistan'ın, Almanya dahil bazı ülkeler tarafından temerrüte itildiği söylentilerini de reddetti.

Yunanistan'ın temerrüdünün bir seçenek olmadığını ve bu tür bir çözümün masada olmadığını belirten Juncker, ''Hiçbirimiz Yunanistan için temerrütü savunmuyoruz. Bundan kaçınmak için için herşey yapılacak'' dedi.

Bu arada toplantıda Finlandiya'nın Avrupa Finansal İstikrar Fonuna (EFSF) katkıda bulunması için teminat almasına olanak sağlayan bir anlaşmaya varıldığı belirtildi.

Finlandiya, bu tür özel bir düzenleme olmazsa Yunanistan'a daha fazla kurtarma desteği verilmesini engelleyeceği tehdidinde bulunmuştu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
04 Ekim 2011 Salı, 23:10 Misafir kendi aralarında anlaşamıyorlar nasıl birlikte karar verecekler. yunanistan kasım ortasına kadar paramız var diyor diğerleri ekim ortasında maaş ödeyemeyecek diyor. finlandiya ab birliğinde olmasına rağmen teminat isteyerek yunanistanı zor duruma düşürmüştür. yunanistanın yapacvağı belli