Advertisement

Son 10 yılın en uzun süreli kayıp döneminden geçen gelişen piyasalarda değerlemelerin Mart 2009'dan bu yana en düşük seviyelere çekilmesi, 1 yıl önce bu piyasalardan çıkan yatırımcıları geri döndürdü. Yatırımcılar yeniden gelişen piyasalarda alıcı pozisyonuna geçti.

Ekim 2010'da gelişen piyasalarda görülen düşüş karşısında sigorta olarak opsiyonların alınmasını tavsiye etmiş olan TCW Group Inc.'in baş küresel stratejisti Komal Sri-Kumar, şimdi Çin'de enflasyonun hız kesmesi ve Brezilya ile Türkiye Merkez Bankaları'nın faizleri düşürmesiyle, yatırımcılara bu ülkelerdeki tüketici şirketlerinin hisselerini alma tavsiyesinde bulundu. HSBC Private Bank'tan Arjuna Mahendran, temettü getirisi yüzde 4'ün üzerinde olan Çin hisse senetlerini satın alıyor. Harris Private Bank'tan Jack Ablin de elinde bulundurduğu yüzde 3 oranındaki gelişen piyasa hisseleri varlığını yüzde 10'a çıkarabileceğini söyledi.

MSCI Inc.'in gelişen piyasalar endeksi 30 Eylül'de sonlanan haftada gelişmiş ülkelerdeki piyasalarda Rusya'nın 1998'de temerrüte düşmesinden bu yana ilk kez görülen 4 çeyrek üst üste düşüşü takip ederek, yüzde 23 değer kaybetti. Piyasalardaki düşüş MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi'ndeki hisselerin değerlemesini net varlıkların 1.5 katına kadar düşürdü.

Şu anın alımlar için iyi bir dönem olduğunu belirten Sri-Kumar, gelişen piyasalarda ABD ve Avrupa'daki gibi bir resesyon beklenmediğini söyledi.