Advertisement

Almanya'da bazı gazeteler, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Alman vakıflarının PKK'ya yardım etmesi ile ilgili açıklamalarına yer verdi.

Der Tagesspiegel gazetesi "Erdoğan Berlin'i PKK'ya yardım etmekle suçluyor" başlığı ile verdiği haberde, Türk başbakanının isim vermediği Alman vakıflarını sert biçimde eleştirdiği, Alman vakıflarının "öfkeli" ve "şaşkın" tepki verdiği ifade edildi.

Erdoğan'ın paranın güneydoğudaki projeler üzerinden PKK'ya gittiğini söylediği, ancak Erdoğan'ın hangi Alman kurumlarını kastettiğinin açık kaldığı ifade edilen haberde, Erdoğan'ın neden bu açıklamayı yaptığının da açık olduğu kaydedildi.

Alman vakıflarının 9 yıl önce "casusluk" suçlamasıyla mahkeme önünde çıktıkları, ancak söz konusu vakıfların mahkemede beraat ettikleri hatırlatılan haberde, "Başbakan, vakıflar ile kalkınma yardımı yapan kuruluşları mı karıştırıyor?" ifadesi kullanıldı.

Haberde Alman tarafında bu açıklamaların şaşkınlıkla karşılandığı belirtildi, Alman Dışişleri Bakanlığı'nın, PKK'nın, AB'de terör örgütü olarak nitelendirildiği ve yasak olan faaliyetler konusunda bilgilerinin olması durumunda bunu takibat yapacaklarını ifade ettiği kaydedildi.

Heinrich Böll Vakfı'ndan Ulrike Dufner, Alman vakıflarının prensip olarak kredi vermediklerini ifade etti.

Heinrich Böll Vakfı'nın AK Parti yönetiminde olan yerel idarelerle de çalıştığını belirten Dufner, Erdoğan'ın bu suçlamalarını Türkiye'de artan milliyetçilik dalgasının bir parçası olduğunu iddia etti.

Süddeusche Zeitung'un internet sitesinde yer alan haberde de "Erdoğan Alman vakıflarına teröre destek vermekle suçladı" ifadesi kullanıldı.

Dufner, burada da, Alman vakıflarının kredi veremeyeceğini yineleyerek, saydam olduklarını kaydetti.