Advertisement

Avrupa'da kötüleşen ekonomilerin metal talebini düşüreceği beklentisi bakır fiyatlarını düşürdü.

Goldman Sachs, Avrupa ekonomilerindeki duraksama ve ABD ekonomisindeki yavaşlamayı gerekçe göstererek bu yıl ve gelecek yıl için büyüme tahminlerini indirdi.

Goldman Sachs emtia birimi yöneticisi Jeffrey Currie, "Ekonomik görünüm ve Avrupa'daki borç problemleri yakın zamanda da sürecek. Bu da fiyatlarda aşağı yönlü risk oluşturuyor" diye konuştu.

Aralık teslim bakır kontratı Comex'te yüzde 2.6 düşerek 3.0675 dolar/lb oldu. 3 ay vadeli bakır Londra Metal Borsası'nda yüzde 2.9 düşerek 6,788 dolardan işlem gördü.

Goldman Sachs ekonomistlerinin 3 Ekim'de yazdıkları rapora göre dünya ekobomisi bu yıl yüzde 3.8, gelecek yıl da yüzde 4.2 büyüme kaydedecek.

BU HABERE YORUM YAZ
 
04 Ekim 2011 Salı, 22:15 Misafir bakır gerçek fiyatına doğru gidiyor. spekülatörler çekildiğinde bakır 3000$ ı geçmez . tüm emtialarda spekülatörlerin alım satım yapması engllenmeli. kesin kontrat dönemi gelmeli fiili alım yapmayan kontrat almamalı. dünya ancak bu şekilde toparlanabilir. artık paradan para kazanma dönemi sona ermeli. faiz ve sanal ticaret dünyayı uçuruma sürüklüyor. bunu çok yakında acı bir şekilde öğreneceğiz