Advertisement

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'deki yasa koyucuları durağan büyümeye daha fazla zarar verecek bütçe adımları atmaya karşı uyaran Fed Başkanı Ben S. Bernanke, merkez bankasının ABD'deki büyümeyi teşvik etmek için gereken ekstra adımları atmaya hazır olduklarını söyledi.

Washington'da Kongre'nin Ortak Ekonomik Komisyonu'na konuşan Bernanke, Fed'in ekonomik gelişmeleri yakından takip etmeye devam edeceklerini ve fiyat istikrarını gözeterek daha güçlü bir toparlanmayı teşvik edecek adımlar atmaya hazırlıklı olduklarını belirtti.

Bernanke'nin açıklamaları Fed'in Ağustos ve Eylül'deki rekor düzeydeki parasal teşvik adımlarının sonlanmadığına işaret etti. Merkez Bankası'nın sıfıra yaklaşan faiz oranları ve 2008'den bu yana sürdürdüğü 2.3 trilyon dolarlık konut ve hükümet tahvilleri alımları, ekonomi ve istihdamki büyümeyi kendini destekler hâle getirmeyi başaramadı.

Bernanke, Kongre'deki diğer "süper komisyon"un yasa koyucularının ise  23 Kasım itibariyle bütçe açığını azaltmak üzere 1.5 trilyon dolarlık kaynak yaratmak için önemli adımlar atacağını belirtti. Bernanke aynı zamanda, mali istikrarı sağlamak için daha fazla şeyin yapılmasının gerektiğini savundu.

"Diğer bir önemli hedef ise varolan ekonomik büyümeyi de engelleyecek maliye politikalarını önlemek" diyen Bernanke, kısa vadeli riskleri gözetmeden, uzun vadeli kararların alınmaması gerektiğine dikkat çekti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
04 Ekim 2011 Salı, 20:20 Misafir yenidunyaduzeni derki; bu açıklamalar krize zaman kazandırma ve spekülatif olarak piyasadan apra çekmedir. 3 aydır neden açıklayamadı... bu abd nin nasıl dünyaya kendi parası üzerinden işlem yapılması için zamanında bir dümen idi ise böylece zahmetsiz rahmet alıyorsa. bernankenin açıklamlarıda bunun değişik versiyonu. abd bitik. döksün bütün verilerini kurulun önüne delilelriyle .. bastığı karşılıksız dolar kağıtsayısını v.s.. bunlar her gün ülke ve insanların dilinde bernanke ne açıklayacak, neyle destek verecek.. abd piyasadan sermaye çekme derdinde.....
04 Ekim 2011 Salı, 18:10 Misafir kandırmayın insanları, ödenmesi gereken bedel ertelendikçe ileri nesillerin canı daha çok yanacaktır.