Advertisement

ABD Merkez Bankası Ben Bernanke'nin ihtiyaç olduğu takdirde daha fazla teşvik uygulamaya hazır olduklarını söylemesi, bunun enflasyonu hızlandıracağını savunan Cumhuriyetçilerin baskılarını artırdı. Ancak Fed Başkanı, baskıya direnerek, siyasi baskının daha fazla parasal genişlemeyi sonlandırmayacağını söyledi.

Bernanke dün Kongre'nin Ortak Komisyonu'na yaptığı açıklamasında Ağustos ve Eylül'de alışılmadık parasal genişleme araçlarını uygulamaya koymasının ardından, gerektiği takdirde daha fazla adım atmaya hazır olduklarını açıkladı. Fed Başkanı, bankanın teşviklerinin enflasyonist baskılarını artırdığını ve para arzını kontrolden çıkardığını söyleyen Cumhuriyetçi senatörlerden Jim DeMint ve Mike Lee'nin eleştirilerine de karşı çıktı.

Bazı Cumhuriyetçiler yalnızca enflasyonun düşük tutulmasına odaklanarak, Fed'in maksimum istihdamı ulaşmak için uyguladığı teşviklerin yarısını kaldırmaya çalışıyor. Temsilci Mick Mulvaney, Fed başkanının fiyat istikrarını gözeterek daha fazla teşviği uygulamaya koyabileceğini savundu.

"Her iki görevini de göz önünde bulundurarak bunların yapılması, eleştirilerimize rağmen savunmaya değer" diyen Güney Carolina'lı Cumhuriyetçi senatör Mulvaney, "enflasyon bizi öldürmüyorken, öldürdüğünü nasıl söyleyebiliriz" dedi.

Fed'in imtiyazlı fiyat endeksi, (gıda ve yakıt hariç bireysel tüketici harcamaları endeksi) Ağustos ayında yıllık bazda yüzde 1.6 hızlandı. Bu oran Mart ayında yüzde 1.6 olarak gerçekleşmişti. Gıda ve yakıtı da içeren fiyat endeksi ise Ağustos ayında yüzde 2.9'a olarak gerçekleşti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
05 Ekim 2011 Çarşamba, 15:13 Misafir amerikayı bernankemi yönetiyor obamamı diyelimki bu badamın yaptıkları tamamen tısladı ne olacak kabak obamaya patlayacak zaten patlamışta kedi gibi oturuyor bir daha seçilemez obama