Advertisement

Avrupa hisse senetleri, politika yapıcıların bankaları Avrupa borç krizinden korumak için alınacak tedbirleri görüştüğü yolundaki beklentilere bağlı olarak, dört günde ilk kez yükseldi. Asya hisse senetleri düşerken, ABD endeks vadelileri dalgalı seyrediyor.

Dexia SA, Fransa ve Belçika'nın sorunlu varlıkları ayırabilmek için bir "kötü banka" kurulacağını açıklamasının ardından yüzde 9.1'lik bir ralli yaptı. European Aeronautic, Defence & Space Co., 2011'in "çok iyi" bir yıl olacağını açıklamasının ardından yüzde 4.2 yükseldi.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 1.8 yükselerek, Londra saati ile 08:08'de 221.38 puana çıktı. Endeks önceki üç seansta yüzde 5 düşmüştü. Bu düşüş, endeksin değerlemesini, tahmin edilen karların 9.2 katı seviyesine düşürdü. Böylelikle değerlemeler Mart 2009'dan bu yana en düşük seviyesine yaklaştı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi bugün yüzde 0.2 düşerken, Aralık vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.1 yükseldi.

S&P 500 Endeksi dün yüzde 2.3 yükseldi ve önceki dört seans boyunca süren düşüşünü tersine çevirdi. Hisselere alışlar, AB'nin ekonomik işlerden sorumlu komiseri Olli Rehn'in Financial Times'a verdiği demeçte, bölgenin borç krizini kontrol altına almak için koordineli bir yaklaşıma ihtiyaç duyulduğu konusunda "güçlenen bir ortak fikir" olduğunu kaydetmesinin ardından geldi.

London Capital Group traderı Jonathan Sudaria, "Güçlü alımları/açık pozisyon kapamaları tetikleyen, Financial Times'ta, AB maliye bakanlarının banka yeniden yapılandırılmasını koordine edeceğini işaret eden haber oldu" dedi.