Advertisement

Merkez Bankası bugün önce Döviz munzam karşılıklarında 0,50 puan ile 2,5 puan arasında indirime gitti, ardından açtığı döviz satım ihalesinde miktarı 1.35 milyar dolara yükseltti.

Merkez Bankası, 1,35 milyar dolarlık döviz satım ihalesi açtı, dünkü ihale ise 140 milyon dolardı.

Merkez'in döviz satım ihalesinin ardından dolar / TL 1.8770'e düşerken gösterge faiz de yüzde 8.8'den 8.5'e geriledi. Bugünkü satışla beraber 5 ağustostan bu yana döviz satışı 4.6 milyar dolara çıkacak.

-Cömert: Merkez'in neredeyse "doğrudan müdahalesi" "sürpriz" oldu

Konuyla ilgili BloombergHT.com Genel Yayın Yönetmeni Cüneyt Başaran'a konuşan Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert, olayı "sürpriz" diye nitelerken "Merkez Bankası'nın kurdaki artıştan rahatsız olduğunu herkes biliyordu. Fakat açıkçası bunu nerdeyse doğrudan müdahale diyebileceğimiz diyebileceğimiz bir rakamla iletmesini açıkçası beklemiyorduk ki zaten bunun kur üzerindeki etkisini de hemen görmüş olduk." açıklamasında bulundu.

"Merkez Bankası'nın artık 1.90 kur, 2.20 sepet konusundaki hassasiyetinin bir kez daha altını çizdiğini ve bu sınırın geçilmesine izin vermeyeceğini söylemek için henüz erken." diyen Cömert, "Sene başından bu yana çeşitli seviyeleri değerlendirdik. sepette 2'yi geçerse müdahale eder dedik, kurda 1,75'in üstünü istemiyor, dedik. Dolayısı ile Merkez Bankası çok fazla buna bakıyor gibi görünmüyor." yorumunda bulundu.

-Döviz karşılık oranlarında 0,5 - 2,5 puan arasında indirime gidildi

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, piyasaya döviz likiditesi sağlamak ve aynı zamanda bankacılık sisteminin yabancı para yükümlülüklerinin vadelerinin uzamasını teşvik etmek amacıyla yabancı para zorunlu karşılık oranlarında 0,50 puan ile 2,5 puan arasında indirime gitti.

Bankadan yapılan açıklamada, Para Politikası Kurulu'nun 4 Ağustos 2011 tarihinde yaptığı ara toplantıda gerek duyulması halinde uygun görülecek araç ve yöntemlerle piyasaya döviz likiditesi sağlanması konusunda mutabık kaldığı hatırlatıldı.

Kurul'un, 23 Ağustos ve 20 Eylül 2011 tarihli toplantılarında ise küresel ekonomiye dair belirsizlikler dikkate alındığında, gelişmelerin yakından takip edilmesinin ve gerekli politika tedbirlerinin gecikmeksizin alınmasının önem taşıdığını belirttiği anımsatıldı.

Bu çerçevede, piyasaya döviz likiditesi sağlamak ve aynı zamanda bankacılık sisteminin yabancı para yükümlülüklerinin vadelerinin uzamasını teşvik etmek amacıyla; vadesiz ihbarlı DTH, yabancı para özel cari hesaplar ile 1 aya kadar, 3 aya kadar, 6 aya kadar ve 1 yıla kadar vadeli DTH, yabancı para katılma hesaplarında yüzde 11,5 olarak uygulanan zorunlu karşılık oranlarının yüzde 11'e çekildiği bildirildi.

Banka, 1 yıl ve daha uzun vadeli DTH, yabancı para katılma hesapları ile birikimli DTH ve yabancı para katılma hesaplarında yüzde 9,5 olarak uygulanan zorunlu karşılık oranını yüzde 9'a indirdi.

Zorunlu karşılık oranları; 1 yıla kadar vadeli (1 yıl dahil) diğer yükümlülüklerde yüzde 11,5'ten yüzde 11'e, 3 yıla kadar vadeli (3 yıl dahil) diğer yükümlülüklerde yüzde 9,5'ten yüzde 9'a çekildi.

3 yıldan uzun vadeli diğer yükümlülüklerde ise zorunlu karşılık oranları yüzde 8,5'ten yüzde 6'ya indirildi.

Açıklamada, böylelikle mevcut verilere göre piyasaya yaklaşık 1,3 milyar dolar likidite sağlanmış olacağı ifade edildi.

Söz konusu değişiklikler 30 Eylül 2011 tarihli yükümlülük cetvelinden itibaren geçerli olacak ve yeni oranlar üzerinden hesaplanan zorunlu karşılıklar 14 Ekim 2011 tarihi itibarıyla tesis edilmeye başlanacak.

BU HABERE YORUM YAZ
 
05 Ekim 2011 Çarşamba, 13:49 Misafir yenidunyaduzeni derki; bu dolar ihaleleri artık günlük yapılacaksa,kurlara devlet istediği anda milletten habersiz müdahale edecekse serbest piyasaya yada dolar alım-satıma ne gerek var. vatandaş yükselecek diye alıyor. sabah 8 devlet müdahlesi vatandaşın cebinden para ucuuklanıyor... bu merkez banaksı peki müdahleden önce durumu bilip dövizi elden yüklüce çıkaranlar hiç mi olmuyorda hep habersiz vatandaş cukkalanıyor.. bu işlem rekabet ve serbest piyasa koşullarına ykırıdır. eğer müdahale ediclekse müdahale edilme saati millete bildirilmelidir. ama nerde adil iş hukuku yokki.