Advertisement

Yuan, dolar karşısındaki değerlenmesi devam ediyor. Çin Merkez Bankası'nın danışmanlarından Li Daokui, yuanın dolar karşısında bu yıl yüzde 4 ila 5 değerleneceğini söyledi.

Li, yuandan sağlanan kazançların ABD ekonomisine yardımcı olmayacağını, döviz kurundaki kayıpların ABD'nin diğer ülkelerden daha fazla ithalat yapacağı anlamına geldiğini savundu. Yuan-dolar tartışmalarını "buz dağının yalnızca bir parçası" olarak değerlendiren Li, asıl sorunun küreselleşmeye duyulan güvensizlik olduğunu belirtti.

Bu yıl ABD doları karşısında yüzde 5.2 değerlenen yuan, son 5 yılda dolar karşısında yüzde 24 primlenerek, 25 gelişen piyasa paraları arasında en hızlı yükseliş kaydeden para birimi oldu. Çin, Döviz kurunu yatırım amacıyla sınırlınıyor ve yuandaki değerlenmesi azaltmak için dolar satın alıyor. Çin, bu sayede aynı zamanda ihracattan sağladığı rekabeti de korumaya çalışıyor.

Li, Çin ekonomisinin yıllık bazda yüzde 8-9 büyüme kaydetmesini beklediğini belirterek, bu sebeple daha fazla teşvik projelerine ihtiyaçları olmadığını savundu. Li, Çin'in daha yavaş büyümesinin kaynak ekonomiler için bir felaket olmayacağını söyledi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
05 Ekim 2011 Çarşamba, 16:59 Misafir cinlilerin ilk önce mentalitesi degismesi lazim tuketim canavari olmalari lazim dunya nufusunun 4te/ 1 biri ama tuketim yok kimseden hammade disinda hic bir sey ithal etmek istemiyorlar parasini degerini %4-5 artirsa ne yazar. zaten kasitli olarak dusuk tutuyorlar yani kuresel oyuncuymus gibi gözukup mizikcilik yapiyor.