Advertisement

Belçika ve Fransa, Yunanistan'da büyük zarar yazarak zora giren Dexia'yı kurtarma planında sona yaklaştı.

Belçika Başbakanı Yves Leterme, Dexia'nın 113 milyar avroluk sorunlu aktiflerinin yeni oluşturulacak ''kötü'' bankaya aktarılacağını ve Fransa'yla birlikte mevduat sahiplerini ve kreditörleri koruma garantisi vereceklerini söyledi.

Dexia'ya verilecek devlet garantisi nedeniyle Belçika'nın kamu borcunun gayri safi yurtiçi hasılaya (GSYH) oranının yüzde 1-2 artacağını belirten Leterme, garanti karşılığında bankadan tazminat alacaklarını ve para kaybetmeyeceklerini dile getirdi.

Leterme, ''Sorun, bankanın şimdilik uzun vadeli kredi alamaması. Devlet (garantör olarak) bu kredilerin alınıp geri ödenmesini bekleyebilir'' dedi.

Bankaya sağlanacak devlet garantisinde Belçika'nın payının şimdilik kesinlik kazanmadığını belirten Leterme, 2008 yılında olduğu gibi ''üçte ikisi Belçika'' şeklinde bir oranlamayı ihtimal dışı bıraktı.

Dexia'dan paralarını çekmek isteyen mevduat sahiplerine tepki gösteren Leterme, bunu meşrulaştıracak hiçbir neden bulunmadığını, ''hiçbir banka müşterisinin tek sent zararı olmayacağını garanti ettiklerini'' vurguladı.

Bu arada Belçika'da Hollandaca yayımlanan Te Dijd gazetesi, paniğe kapılan mevduat sahiplerinin online işlemler hariç Dexia'dan dün 300 milyon avro civarında para çektiğini duyurdu.

Bankaya yakın kaynaklar, Dexia'nın Fransa'daki belediyelere açtığı kredileri, yeni oluşturulacak ve Fransız kamu bankaları Posta Bankası (La Banque Postale) ve CDC (Caisse des Depots et Consignations) tarafından fonlanacak birime aktararak Türkiye'deki iştiraki Denizbank ve Belçika'daki bankacılık birimine müşteri arayabileceğini belirtiyor.

-Dexia  "yayılma" endişelerini artırdı

Dexia SA'nın Avrupa Birliği stres testlerinden "sağlıklı not" almasından üç aydan az bir süre sonra, Fransa ve belçika ikinci bir kurtarma konusunda değerlendirmelerde bulunuyor. Bu durum, bankacılık krizinin kıtanın çevre ülkelerinden merkez ülkelerine sıçramakta olduğunu işaret ediyor.

Londra'da Keefe Bruyette & Woods'dan analist Jean-Pierre Lambert, "Yayılmanın gerçekleşmekte olduğunun pratik bir örneğini görüyoruz" dedi ve "Yatırımcılar ülke borç kayıplarının ne olacağı konusunda emin değil, hisse fiyatlarının nerede olacağı konusunda fikirleri yok. Risklerden dolayı endişeliler ve fonlamalarını azaltıyorlar" yorumunda bulundu.

Dexia hisseleri, politika yapıcıların bankaları ülke borç krizinden izole etmek için önlemler konusunu ele aldığı yönündeki beklentilerle yüzde 4.1 yükselerek, Brüksel saati ile 09:32 itibariyle 1.05 euroya çıktı. Dexia hisseleri dün yüzde 22 düştü ve son dört seanstaki kayıp yüzde 34 seviyesinde gerçekleşti.

Belçika Başbakanı Yves Leterme dün yaptığı açıklamada, Dexia'nın sorunlu varlıkları için bir "kötü banka" oluşturulacağını söyledi. 2008 yılında Dexia'yı kurtaran Fransa hem de Belçika hükümetlerinin her ikisi de bankaya destek taahhüdünde bulundu. Fransa Maliye Bakanı Francois Baroin, RTL radyosuna yaptığı değerlendirmede, Dexia'nın sorunlarının çözümünün önemli bir kısmının  yarın ele alınacağını kaydetti.

Konuya yakın üç kaynağa göre, Dexia'nın yönetim kurulu, 3 Ekim'deki toplantıda Avrupa borç sorununun fonlara ulaşmayı kısıtlamasının ardından, bankayı bölme konusunu görüştü.