Advertisement

Fransa Merkez Bankası Başkanı Christian Noyer, Fransa-Belçika ortaklığı Dexia bankasına müdahalelerinin ülkenin ''AAA'' olan kredi notu üzerinde baskı yaratmadığını bildirdi.

Noyer Fransız Europe 1 radyosuna yaptığı açıklamada, Fransa hükümetinin Dexia bankasına teminat vermesinin ülkenin ''AAA'' olan uzun vadeli kredi notunun düşürülmesine yol açacağını söylemenin yanlış olduğunu vurgulayarak, Fransa ve Belçika'nın Dexia'yı desteklemek için kullanacağı paranın İngiltere'nin Royal Bank of Scotland ya da Barclays için kullandığı paradan çok daha az olduğunu ifade etti.

Öte yandan Fransa Maliye Bakanı François Baroin RTL radyosuna yaptığı açıklamada, hükümetin Dexia'ya sağlayacağı mevduat garantisinin ülkenin kamu borcunu ağırlaştırmayacağına dikkat çekerek, Avrupa İstatistik Enstitüsü'ne (Eurostat) göre finansal kuruluşlara sağlanan teminatın kamu borcuna entegre edilmediğine vurgu yaptı.

Baroin, Dexia'ya yönelik çözümün yarın netleşeceğini ifade ederek, Dexia'nın, diğer Avrupa bankacılık sorunlarının habercisi olmadığını belirtti.