Advertisement

Türkiye'de 2009 yılında 1,3 milyar euro olan bira sektörü kanalıyla elde edilen toplam devlet gelirinin 2010'da 1,6 milyar euroya yükseldiği bildirildi.

Ernst & Young'ın Bira ve Malt Üreticileri Derneği (BMÜD) adına hazırladığı ''Türkiye Bira Sektörünün Ülke Ekonomisine Katkıları'' başlıklı rapor, düzenlenen basın toplantısında BMÜD Genel Sekreteri Nejat Eren ve Hollandalı pazar araştırmaları firması Regioplan'ın Ekonomi Departmanı Başkanı Bram Berkhout tarafından açıklandı.

Rapora göre, 2010 yılında Türkiye'de bira üretim miktarı 10 milyon 278 bin 536 hektolitre, ihracat 1 milyon 77 bin 333 hektolitre, ithalat 13 bin 800 hektolitre, tüketim miktarı 9 milyon 215 bin hektolitre, üretim değeri 752 milyon euro, tüketim harcamaları ise 2,7 milyar euro oldu.

Türkiye'de 7 şirket ve 11 fabrikanın, 37 farklı marka ile bira ürettiği belirtilen rapora göre, 2010 yılında ihracat, 2009'a kıyasla yüzde 9 artışla 1 milyon 77 bin 333 hektolitreye çıktı ve bunun tutarı 51 milyon 617 bin 521 euro olarak belirlendi.

En fazla ihracat yapılan ülkeler Almanya, Lübnan, Irak ve Azerbaycan olarak sıralanırken, yapılan bira ithalatının tutarı da 1 milyon 19 bin 581 euro oldu.

Rapora göre Türkiye'de bira tüketimi 2010 yılında 9 milyon 215 bin hektolitre seviyesinde kalırken, bir önceki yıla göre tüketim yüzde 0,22 oranında azaldı. Kişi başına bira tüketimi ise 75,3 litre olan Avrupa Birliği (AB) ortalamasının çok altında kalarak 12,7 litre seviyesinde gerçekleşti.

Raporda, bira tüketiminin azalışını açıklayan nedenler, biradaki vergi yükünün artması, biranın popülaritesinin azalması, Türkiye'de alkol tüketim alışkanlıklarının değişmesi, ekonomik kriz, alkollü içki tüketimine karşı bazı eğilimler ile promosyon ve reklam olanaklarının sınırlandırılması olarak sıralandı.

-BİRADAKİ ÖTV 8 KEZ ARTTI-

Rapora göre, 2002 yılından bu yana Türkiye'de bira üzerinden alınan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) 8 kez artırıldı ve kümülatif olarak bu artış yüzde 900 oldu.

Türkiye'de biraya uygulanan ÖTV'nin AB ülkeleri ortalamasından çok daha yüksek olduğu ifade edilen rapora göre, biraya en yüksek ÖTV uygulayan ülkeler arasında Türkiye, Finlandiya'dan sonra ikinci sırada yer alıyor.

Türkiye'de her bir şişe biranın perakende satış fiyatının yüzde 62'sinin, ''açık nokta'' olarak adlandırılan turizm ve eğlence sektöründeki bira satış fiyatının ise yüzde 47'sinin KDV ve ÖTV olarak devlete aktarıldığı belirtildi.

Rapora göre Türkiye'de tüketilen biranın yüzde 77'si süpermarketlerden ve diğer perakende satış noktalarından, yüzde 23'ü ise umuma açık yerlerden (turizm ve eğlence sektörü) satın alınıyor.

"AB PAZARINDA BİRANIN PAYI YÜZDE 85"

Bugün Bloomberg HT'ye konuk olan Avrupa Biracılar Konfederasyonu Genel Sekreteri Pierre Olivier-Bergeron, Avrupa Birliği pazarında biranın payının yüzde 85 olduğunu belirtti.

Türkiye biracılık sektörünü değerlendiren Bergeron, "Pazara bakınca çok daha geniş yelpazede ürün seçeneği olduğunu, güçlü ekonomik faaliyetlerin söz konusu olduğunu görüyoruz. Artık kaliteli ürünler üretilebiliyor" dedi. Bergeron, önümüzdeki 10 yılda Türkiye'nin de dahil olduğu ülkelerde tüketim ve üretim çapında yeni gelişmeler olabileceğini söyledi.

Biranın hem yerel, hem 'egzotik' tarafı olduğunu belirten Bergeron bu nedenle içkinin pazarda her zaman önemli yere sahip olacağını dile getirdi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
05 Ekim 2011 Çarşamba, 18:33 Misafir alkollü içki satışı nedeniyle meydana gelen kaza, intihar, kavgalar ve sağlık sorunlarının tedavisi için harcanan paralar da hesaplanabilirse olumlu görünümün ne kadar çirkinleşebileceği ortaya çıkacaktır.