Advertisement

En büyük gelişmekte olan ülkeler arasında en iyi satın alma dönemini kaydeden Türkiye, 2008'den bu yana en iyi alım dönemini yaşıyor. Türkiye, Avrupa'nın en hızlı büyüyen ekonomisi olarak öne çıkarken, Diageo Plc. ve Goldman Sachs Group Inc. gibi devleri çekiyor.

Bloomberg'in verilerine göre Türkiye'de yapılan alımlar yüzde 59 artışla 8.8 milyar dolara ulaştı ve Lehman Brothers'ın Eylül 2008'de batışından bu yana en iyi satın alma dönemine işaret etti. Birleşme ve alımlar bu yıl Brezilya, Hindistan ve Çin'de azalırken, Rusya da satın almalarda yüzde 50 artış kaydetti.

Türkiye'nin 735 milyar dolarlık ekonomisi, kredi piyasasındaki büyümenin tüketici taleplerini artırmasıyla ikinci çeyrekte yüzde 8.8 büyüyerek Hindistan'ı geride bıraktı; Euro Bölgesi'ni ise 4'e katladı. Merkez Bankası bu yıl ekonomiyi küresel yavaşlamadan korumak için önemli adımlar attı. TCMB bu yıl Aralık'tan bu yana 3 kez faiz düşürürken, BRIC ülkelerinde borçlanma maliyetleri yükseldi.

Türkiye'yi BRIC ülkeleri arasında öne çıkaranın yüksek ölçekli büyüme olduğunu belirten JP Morgan&Chase Co.'nun satın alımlar birimi direktörü Emre Yıldırım, Türkiye'nin birçok global şirketi çekecek büyüklükte olduğunu savundu.