Advertisement

IMF, kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in kamu finansmanındaki bozulmalar konusunda uyarmasının ardından, Avrupa Birliği yetkililerinin bölgedeki borç krizini kontrol altına almak üzere bankaların sermayelerini artırma planı üzerinde çalışmaya başladıklarını açıkladı.

IMF'nin Avrupa bölümü müdürü Antonio Borges, Avrupalı yetkililer ve Avrupa Komisyonu'nun sermayelerin artırılması planı konusunda beraber çalıştığının bir sır olmadığını belirterek, çalışmaların Avrupa ayağında yapılması tavsiyesini verdi. Borges, sınır ötesi adımların da atılması gerektiğini savundu.

Borges aynı zamanda İtalya ve İspanya piyasalarında güvenin sağlanması için IMF'nin Avrupa Finansal İstikrar Mekanizması'yla (EFSF) birlikte çalışabileceklerini ve kendi kaynaklarından yararlanabileceklerini açıkladı. IMF'nin bu 2 ülkeye önlem kredisi ve özel imkanlar sağlayabileceğini söyleyen Borges, ancak henüz bu konuya ilişkin bir çalışmanın olmadığını belirtti.

Avrupa'daki banka hisseleri yükselirken, Bloomberg Avrupa Bankaları ve Finansal Hizmetler Endeksi, Fransız Credit Agricole SA ve Dexia'nın öncülüğünde yüzde 2.6 artış kaydetti. Credit Agricole yüzde 9.4 artışla 5.14 euroya, Dexia da yüzde 7.2 kazançla 1.08 euroya çıktı.

Avrupalı yetkililerin bankaları desteklemeye ve yatırımcıları daha fazla zarar yazmaya yönlendirmeye yönelik çabalarının artması, borç krizinin çözümü ve anlaşmazlıklar konusunda yapılan dış baskıların etkisini de yansıtıyor.

Moody's dün İtalya'nın kredi notunu 3 kademe indirmesinin ardından, kredi notu Aaa'nın altında olan Euro Bölgesi ülkelerinin de kredi notunun indirilebileceği uyarısında bulundu.

Morgan Stanley'nin analistleri Avrupalı bankaların yaklaşık 140 milyar dolarlık sermayeye ihtiyacı olduğunu, bunun da ABD'deki TARP programı cinsinden bir planla sağlanabileceğini söylüyor.

Analist Huw van Steenis, Avrupa'nın merkezindeki bankaların resesyon korumalı, çevre ekonomilerdeki bankaların ise depresyon korumalı olması gerektiğinin altını çizdi.