Advertisement

ABD endeks vadeli kontratları, Euro Bölgesi liderlerinin bankaları bölgedeki borç krizinden korumaya yönelik birlikte harekete geçeceği beklentisi ile yükseldi. Bu hareket, New York Borsası açıldığında, Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi'nin dünkü rallisini genişletebileceğini işaret ediyor.

Yahoo! Inc., potansiyel alıcılara mali bilgileri göndermeye hazırlandığını açıklamasının ardından, New York'taki ilk işlemlerde yüzde 2.7 yükseldi. ABD'nin en büyük aluminyum üreticisi Alcoa Inc. ve Walt Disney Co. da değer kazandı.

Aralık vadeli S&P 500 endeks kontratu yüzde 0.8 yükselerek, New York saati ile 07:13'te 1,122.6 puana yükseldi. Dow Jones endeks kontratı ise 73 puan ya da yüzde 0.7 yükselerek 10,756 puana çıktı.

ABD'de hisse senetleri dün, Avrupa Birliği parasal işlerden sorumlu komiseri Olli Rehn'in Financial Times'a yaptığı değerlendirmede, bölgedeki borç krizinin sona erdirilmesi için koordineli bir yaklaşıma ihtiyaç duyulduğu yönünde "artan bir ortak görüş" olduğunu belirtmesinin ardından, seansın son saatlerinde satıştan alışa döndü.

Paris'te Global Equities'te satış traderı Yves Marcais, "Gündemde cesaret verici gelişmeler var" dedi ve "Bugün iyimserlik daha fazla. Finans sektöründeki belirsizliğin farkına varılmış durumda ve onlara yardımcı olmak için hareket edersek, güveni yeniden yaratırız" değerlendirmesinde bulundu.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Investors Service, ABD'de piyasanın kapanmasının ardından İtalya'nın kredi notunu düşürdüğünü açıkladı. Yaklaşık 20 yıldır ilk kez olan bu not indirimi sonrası, İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi'nin hükümetinin, zayıf büyümenin de etkisi ile, bölgedeki ikinci en büyük borç yükünü azaltmada başarılı olmayacağı endişeleri daha da arttı.