Advertisement

Gelişen piyasa hisse senetleri, Avrupalı liderlerin bankaları yeniden sermayelendirmek için yollar aradığı haberlerinin bölgedeki borç krizine çözümün yakın olduğu beklentilerini güçlendirmesi sonrası yükseldi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.3 yükselerek, Londra saati ile 12:08'de 833.61 puana çıktı. Türkiye hisse senetleri, merkez bankasının bazı zorunlu karşılık oranlarını düşürmesinin ardından yüzde 1.3 kadar bir yükseliş gösterdi. Macaristan'da BUX Endeksi, ülkenin en büyük ilaç üreticisi Gedeon Richter Nyrt.'nin öncülüğünde yüzde 4.3 yükseldi. Kore'de Kospi Endeksi yüzde 2.3 düşerken, Hindistan'da Sensitive Endeksi yüzde 0.5 geriledi.

Financial Times'^ta çıkan bir habere göre, Avrupa Birliği maliye bakanları bankaları yeniden sermayelendirmek için yollar arıyor. Bu haber, dün New York Borsası'nda kapanışa doğru alımların yoğunlaşmasına neden oldu. Fransa ve Belçika, Dexia'nın sorunlu varlıkları için bir "kötü banka" oluştutulacağını açıkladı. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Investors Service, yaklaşık 20 yıl sonra ilk kez İtalya'nın kredi notunu düşürdü.

Moskova'da UralSib Corp.'tan analist Slava Smolyaninov, "ABD'de dün son bir saatte gelen alımlar, Avrupalı otoritelerin borç sorununa çözüm bulmak için yaptıkları görüşmelere bağlanıyor" dedi.

Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi dün yüzde 2.3 yükseldi ve AB parasal işler komiseri Olli Rehn'in Financial Times'a yaptığı değerlendirmede, borç krizi için koordineli yaklaşımdan bahsetmesinin ardından, seansın son 50 dakikasında satışlar alıma döndü.