Advertisement

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Türk lirası yükümlülükleri için tesis edilmesi gereken zorunlu karşılıkların yabancı para olarak tutulabilecek kısmına ilişkin üst sınırı yüzde 10'dan yüzde 20'ye yükseltti.

TCMB'den yapılan duyuruda, 12 Eylül 2011 tarihinde alınan kararlar doğrultusunda bankacılık sisteminin Türk lirası likidite ihtiyacını daha kalıcı bir yöntemle ve daha düşük bir maliyetle karşılayabilmesi ve aynı zamanda TCMB'nin Döviz rezervlerinin desteklenmesi amacıyla sınırın yüzde 20'ye yükseltildiği belirtildi.

Mevcut verilere göre, söz konusu imkânın tamamının kullanılması halinde döviz rezervlerinin 3,6 milyar dolar artacağı ifade edilen duyuruya göre, söz konusu değişiklik 30 Eylül 2011 tarihli yükümlülük cetvelinden itibaren geçerli olacak ve tanınan bu ilave imkan çerçevesinde hesaplanan zorunlu karşılıklar 14 Ekim 2011 tarihi itibarıyla tesis edilmeye başlanacak.

16 EYLÜL'DEN BU YANA UYGULANIYORDU

Türk Lirası yükümlülükler için tutulması gereken zorunlu karşılıkların en fazla yüzde 10'unun dolar ve avro cinsinden tutulabileceğini ilişkin Merkez Bankasının Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği, Resmi Gazete'nin 12 eylül tarihli sayısında yayımlanmıştı. Tebliğ'in söz konusu maddesi 16 Eylül tarihinde yürürlüğe girmişti.