Advertisement

Euro Bölgesi'ndeki politika yapıcıların bankaları, bölgedeki borç krizinden korumanın yollarını aradığına yönelik spekülasyon Avrupa Borsalarını ve emtiyı 4 günden bu yana ilk kez yukarı taşıdı. ABD Endeks Vadelileri değer kazanarak, ABD'deki hisselerin dünkü rallisini sürdüreceğinin sinyalini verdi.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 2.1 değerlendi. Standard&Poor's 500 Endeks Vadelileri, ABD'deki hisselerin dün artış kaydetmesiyle bugün yüzde 0.4 yukarıda seyrediyor. 10 yıllık İtalyan tahvillerinin getirisi, Moody's'in İtalya'nın kredi notunu düşürmesinin ardından 5 baz puan yükseldi. Hazine kağıtları 2. gününde de düştü; S&P GSCI Ham Madde Endeksi yüzde 1.6 primlendi.

Financial Times gazetesi bugün Avrupa Birliği Maliye Bakanları'nın bankaların koordineli bir şekilde yeniden sermayelendirilmesinin yollarını değerlendirdiğini yazdı. Fransa ve Belçika, "kötü banka" kurularak, Dexia SA'nın sorunlu varlıklarını ayıracaklarını söylediler. Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, 20 yıldan bu yana ilk kez İtalya'nın kredi notunu düşürdü. Fed Başkanı Bernanke ise dün gerektiği takdirde ekonomik toparlanmayı sürdürmek için ekstra teşvikler uygulamaya hazır olduklarını belirtti.

Deutsche Bank AG'nin temel strateji birimi müdürü Jim Reid, piyasaların istediği gibi bir çözümün bulunması için Avrupa'daki durumun daha da kötülemesi gerektiğini, ancak henüz bu noktanın yakın olmadığını savundu.