Advertisement

ABD Hazine tahvilleri, Avrupalı liderlerin bölgedeki borç krizini çözme konusunda çabalarını artırmasının güvenli liman varlıklarına talebi azaltması sonucu değer kaybetti. Bu hareket sonucu, 30 yıl vadeli tahvilin faizi son iki yılın en düşük seviyesinden başlattığı yükselişini genişletti.

Öte yandan, ABD'de özel sektör istihdam verisinin beklenenden iyi çıkması da tahvil satışlarına destek oldu. Tahvil fiyatları dün, Avrupa Birliği'nin parasal işlerden sorumlu komiseri Olli Rehn'in Financial Times'a yaptığı değerlendirmede, maliye bakanlarının kriz için koordineli bir yaklaşıma ihtiyaç duyulduğunun farkına vardığını kaydetmesinin ardından değer kaybetmişti. Rehn'in sözcüsü, bugün yaptığı açıklamada, bankaların yeniden sermayelendirilmesi için somut bir plan olmadığını söyledi.

New York'ta, Fed ile işlem yapma yetkisine sahip 22 piyasa yapıcısından biri olan Jefferies Group Inc.'den hazine tahvilleri ekonomisti Thomas Simons, "Avrupa tüm gün boyunca en önemli konuydu ve bu durum bir süre daha devam edecek" dedi ve "Veri sonrası ılımlı bir satış dalgası geldi" yorumunda bulundu.

30 yıl vadeli ABD Hazine tahvlinin faizi üç baz puan ya da 0.03 yüzde puanı artarak, New York saati ile 08:39'da yüzde 2.84'e çıktı. Ağustos 2041'de vadesi dolacak yüzde 3.75 faizli tahvilin fiyatı 3/4 ya da 1,000 dolar nominal değerli beher kağıt için 7.50 dolar düşerek 118 1/4'e geriledi. 30 yıl vadeli kağıdın faizi dün, yükselişe geçmeden önce, yüzde 2.69 ile Ocak 2009'dan bu yana en düşük seviyesine inmişti.