Advertisement

Uluslararası Para Fonu (IMF), Avrupa Birliği (AB) ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) denetçilerinin (troyka), muhtemelen Yunanistan'a kurtarma paketinin 8 milyar euroluk diliminin serbest bırakılmasını tavsiye edecekleri, ancak Atina yönetiminin ilk olarak reformların uygulanabileceği konusunda troykayı ikna etmek daha fazla çaba göstermesi gerektiği bildirildi.

Troykadan adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili Reuters'e yaptığı açıklamada, ''İlerleme sağlıyoruz, ancak yavaş ilerliyoruz. Ana sebep onların (hükümet) daha fazla zamana ihtiyacı olması. Reformların nasıl uygulanacağı konusunda ayrıntıları bekliyoruz'' dedi.

''Yunanistan'ın 110 milyar euroluk kurtarma paketinin 6'ıncı dilimi olan 8 milyar euronun serbest bırakılma şansı var mı?'' sorusuna yetkili, ''Her zaman bir risk var, kredi dilimi garantiye alınamaz. Ancak sonunda bunu halledeceğimize inanıyorum'' yanıtını verdi.

Kamu kesiminde istihdam azaltma planı gibi bazı önlemlerin etkisinin henüz tam olarak değerlendirilmemesine rağmen Atina yönetimi ve troyka arasındaki görüşmelerin iyi gittiğini ifade eden yetkili, ''Şimdiye kadar hiçbir başlığı kapatmadık. Yapısal reformlar konusunda düzgün biçimde ilerliyoruz. Mali tarafı halen tamamlamadık. 2012 yılı için iyi ilerleme var, ancak 2013-2014 yıllarını henüz ele almadık'' diye konuştu.

AB'nin, temmuz ayında kabul edilen ikinci kurtarma paketinin yeniden gözden geçirilmesi için 2013 ve 2014 yıllarında Atina yönetiminin finans durumunun açık fotoğrafına ihtiyacı olduğuna işaret eden yetkili, ''Orta vadeli mali stratejinin yolundan olduğundan emin olmalıyız'' ifadesini kullandı.

Yunanistan'ın, AB ve IMF ile yaptığı anlaşma uyarınca özelleştirme hedefinde geç kaldığını kaydeden yetkili, Alpha Bank ve Eurobank arasındaki birleşme anlaşmasından sonra bu tür gelişmeler görmeyi umduklarını söyledi.

Yetkili, troykanın incelemelerini ne zaman bitireceği ve kredi diliminin serbest bırakılması konusunda ne karar vereceğine ilişkin bilgi vermedi.

Yunanlı yetkililer ise troykanın hafta sonuna kadar Atina'da kalmasını bekliyor.

Troyka Yunanistan'daki incelemelerini tamamladıktan ve taslak raporlarını sunduktan sonra Avro Bölgesi maliye bakanları ve IMF 8 milyar euroluk dilimin serbest bırakılmasına karar verecek.