Advertisement

Euro Bölgesi'ndeki borç krizinin yayılabileceği endişesiyle yatırımcıların Avrupa Merkez Bankası'nın Perşembe günü yapılacak olan toplantısı öncesinde euro varlıklarını azaltabileceği düşüncesiyle euro, önemli paraların çoğu karşısında zayıfladı.

Avrupa'nın ortak para birimi euro, Avrupa Birliği Ekonomik ve Mali İşlerden Sorumlu Üyesi Olli Rehn'in sözcüsünün bankaların yeniden sermayelendirmesine ilişkin somut bir planın olmadığını ifade etmesiyle yen karşısında 10 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Euro Bölgesi'ndeki bankaların Yunan tahvillerinden kaynaklanan zararlarına ilişkin spekülasyon euroya Eylül ayında yüzde 5.5 değer kaybettirdi.

İngiltere'nin ekonomik büyümesinin 2. çeyrekte yavaşladığını gösteren raporun ardından sterlin, dolar ve euro karşısında geri adım attı.

Avrupalı siyasilerden, borç krizini kontrol altına alacak somut politika önlemleri beklediklerinin altını çizen New York'taki Brown Brothers Harriman&Co.'nun Döviz stratejistlerinden Mark McCormick, euronun son zamanlarda çok zayıfladığını, bu sebeple AMB'den gelecek herhangi bir parasal genişleme hamlesinin risk primlerini düşürerek, euroya destek olacağını belirtti.

Euro yen karşısında dün 100.76 seviyesinden Haziran 2001'den bu yana en düşük seviyesini kaydetmesinin ardından bugün de yüzde 0.3 gerileyerek 102.22'ye geriledi. Euro, dolar karşısında da yüzde 0.3 düşüş kaydederek 1.3313 dolardan işlem gördü. Dolar/Yen ise 76.79 yende çok fazla değişmeden kaldı.