Advertisement

TBMM Genel Kurulunda Irak'ın kuzeyine sınır ötesi operasyonlar için hükümete verilen yetkiyi bir yıl uzatan Başbakanlık tezkeresi kabul edildi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, TBMM Genel Kurulunda, sınır ötesi operasyonlar için Hükümete verilen yetkiyi bir yıl uzatan Başbakanlık tezkeresinin ardından yaptığı konuşmada, tezkerenin amacının, Irak'ın kuzeyinden Türkiye'ye yönelik terör tehdidi ve saldırıların ortadan kaldırılması için yapılacak harekatlara imkan sağlamak olduğunu söyledi.

Davutoğlu, muhtemel bir sınır ötesi harekatın hedefinin, Irak'ın kuzeyindeki cinayet odakları olduğunu söyledi.

Türkiye'nin Irak ile herhangi bir sınır sorunu bulunmadığını belirten Davutoğlu, ''Ancak, hükümetimiz vatandaşının güvenliğini sağlamak noktasında her türlü tedbiri almakta kararlıdır. Vatandaşlarımız da diğer tüm ülkelerin vatandaşları gibi terör tehlikesini hissetmeden yaşama hakkına sahiptir. Milletimizin güvenliğini sağlamak için ne gerekiyorsa, yapmaktayız ve yapmaya devam edeceğiz'' açıklamasında bulundu.

Türkiye'nin, Irak'a yönelik tutumunun gayet sarih ve belli olduğunu belirten Davutoğlu, Irak'ın toprak bütünlüğü ve bağımsızlığının korunmasının esas olduğunu ifade etti.

Tezkerenin Irak'a ya da bu ülkenin halkının hiçbir unsuruna yönelik olmadığını vurgulayan Davutoğlu, ''Irak'ın kuzeyinden kaynaklanan terörün sona erdirilmesi, Irak ile ilişkilerimizin her alanda daha da güçlendirilmesi ve derinleştirilmesine katkıda bulunacaktır'' dedi.