Advertisement

Jean-Claude Trichet'nin başkanlığında gerçekleşen son para politikası toplantısında Avrupa Merkez Bankası, faiz indirme çağrılarına direnerek, politika faizini değiştirmedi.

Avrupa Merkez Bankası yetkilileri bugün Berlin'deki toplantılarında, beklenti dahilinde gösterge faizi yüzde 1.50'de sabit bıraktı. Bloomberg anketine katılan 52 ekonomistin 41'i faizin değiştirilmeyeceğini beklerken, 5 ekonomist 25 baz puanlık; 6 ekonomist ise 50 baz puanlık faiz indirimi öngörmüştü.

Yunanistan temerrüte yaklaşırken, Avrupa Merkez Bankası'nın üzerindeki, tahvil piyasalarındaki zararları kendi imkanları ya da Avrupa kurtarma fonu vasıtasıyla azaltmasına ilişkin baskılar artıyor.

Eski AMB ekonomistlerinden ve şu anda Londra'da Daiwa International'da çalışan Tobias Blattner, Avrupa Merkez Bankası'nın faiz indirime en erken Aralık ayında gideceğini öngördü. Blattner, "AMB'nin bazı silahlarını beklemede bırakması gerekiyor ve bu toplantıda bankacılık sektörüne ekstra likidite sağlanmasına odaklanacaktır" dedi.

Yasa koyucular borç krizini çözmenin yollarına ilişkin tartışmalarına devam ederken, mücadeleyi yürütme görevini yine Trichet üstlenmek zorunda kaldı. Trichet'nin Ağustos ayında yeniden tahvil alımlarını başlatması, AMB yönetiminde görüş ayrılıklarına sebep oldu ve bunun sonucunda başekonomist Jürgen Stark görevinden istifa etti.

Trichet'nin AMB Başkanı olarak 8 yıldır sürdürdüğü görevi 31 Ekim'de sonlanıyor. Jean-Claude Trichet'nin alacağı son kararlar, euronun geleceğini de belirleyebilecek nitelikte olabilir.