Advertisement

ABD'de beklenenden iyi gelen ekonomik veriler ve Avrupa'da borç krizinin önleneceğine dair iyimserlik bakır fiyatlarını bir haftanın en yüksek seviyesine yükseltti.

ABD'de istihdamın beklenenden iyi gelmesi bakırdaki yükselişte etkili oldu. IMF'den yapılan açıklamada Avrupalı yetkililerin borç krizini önlemek için bankaların sermayelerini artırmaya yönelik plan üzerinde çalıştığı belirtildi.

Natixis Commodity Markets emtia birimi müdürü Nic Brown, ABD'deki rakamların fiyattaki artışta 'ufak bir yardımı' olduğunu söyledi. Brown, "Avrupalı bankaların yeniden sermayelendirilmesi piyasaları destekliyor. Pyasa bu sorunun bir şekilde çözülmesini istiyor" diye konuştu.

Aralık teslim bakır kontratı Comex'te 11.85 sent veya yüzde 3.8 arttı ve 3.2245 dolar oldu. Fiyatlar yüzde 4.7 kadar artarak 27 Eylül'den beri en yüksek seviyeye çıktı. 3 ay vadeli bakır ise Londra Metal Borsası'nda yüzde 4.4 yükselerek ton başına 7,123 dolardan işlem gördü.

ABD Çalışma Bakanlığı'nın bugün yaptığı açıklamada, geçen hafta işsizlik maaşı başvurularının 6 bin artarak 401 bin olduğunu bildirdi. Geçen hafta işsizlik maaşı başvurularının 410 bin olması bekleniyordu.

S&P GSCI emtia endeksi ve MSCI Dünya Endeksindeki hisse senetleri ikinci günde de yükseldi.