Advertisement

Piyasalardaki bahar havası uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'ten gelen haberle sona erdi. Fitch, İtalya ve İspanya'nın kredi notunu indirdi ve her iki ülkenin kredi notu görünümünü negatifte bıraktı. Kuruluş ayrıca Portekiz'in kredi notunu da negatif izlemeye aldı.

Kuruluş, İspanya'nın uzun vadedeki kredi notunu AA 'dan AA-'ye düşürdü. Amerikan firması Fitch'ten yapılan açıklamada, İspanya'nın kredi notunun iki basamak düşürülmesine gerekçe olarak, Euro bölgesindeki finansman krizinin yoğunluğu ve İspanya'daki özerk yönetimlerin kamu borçları sorunları gösterildi.

Fitch, İspanya'nın kamu açığını kapatmaya yönelik hedeflerini tamamlayamayacağına ilişkin şüpheler olduğunu savundu. "İspanya'nın net dış borçlanmasının yüksek düzeyde olmasından, ekonomik büyümede kırılgan olmasından ve halen büyük kamu açığı bulunmasından" dolayı Fitch, İspanya'nın "dış yatırımcıların güvenini kazanmada ve Avrupalı diğer liderlerle birlikte borç krizini çözmede zarar görebilecek konumda olduğunu" belirtti.

Fitch ayrıca mali krizden en çok etkilenen diğer bir AB ülkesi İtalya'nın da kredi notunu uzun vadede AA-'den A 'ya düşürdü. Açıklamaya göre, İtalya'nın da notunun düşürülmesinde Euro bölgesinde yaşanan yoğun kriz temel alınırken, bu krizin "mali ve ekonomik alanda İtalya'da şok etkisi yarattığı" ifade edildi.