Advertisement

Fransa, Belçika ve Lüksemburg, Yunanistan'daki devasa zararı nedeniyle zora giren Fransa-Belçika ortaklığı Dexia bankası için kurtarma paketi konusunda uzlaşmaya vardı.

Belçika Başbakanı Yves Leterme'in ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Fransa, Belçika ve Lüksemburg hükümetlerinin Dexia bankası için kurtarma paketi konusunda anlaşma sağladıkları bildirildi.

Açıklamada, hükümetlerin, Dexia'nın geleceğini güvence altına almak için bir çözüm bulmak konusunda dayanışma içinde olduklarını teyit ettiklerine dikkat çekilerek, tüm tarafların yoğun istişareleri sonucu oluşturulan önerinin, onaylanmak üzere bugün Brüksel'de toplanması beklenen Dexia Yönetim Kuruluna sunulacağı ifade edildi.

Öte yandan Belçika Başbakanı Leterme erken saatlerde yaptığı açıklamada, Dexia Banque Belgique'in (DBB) varlıklarının tümünü almayı dışlamadıklarını belirtmişti.

Dexia bankasıyla ilgili kaygılara bankanın elinde büyük miktarda Yunan tahvili bulunmasının yol açtığı sanılıyor. Dexia'nın bilançosunda 3,4 milyar euro  tutarında Yunan tahvili bulunuyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
09 Ekim 2011 Pazar, 23:22 Misafir eskiden ülke ekonomilerinin bir temeli vardi simdi kuresellesme sonucunda bu ekonomilerin temelleri ortadan kalkti ve ulkelerin bu ekonomik sistemleri firtinaya karsi stabil kalmaya calisan birer kulube gibi.ruzgar nereden gelirse gelsin ondan yana esmiyor...