Advertisement

AMB: Bankaların sermaye artırımı çok önemli

AMB: Bankaların sermaye artırımı çok önemli

AMB'den Liikanen, ''Bankaların sermaye artırımının çok önemli olduğunu'' söyledi

10 Ekim 2011 Pazartesi, 09:50 Güncelleme: 10 Ekim 2011 Pazartesi, 13:49

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Kurulu üyesi ve Finlandiya Merkez Bankası Başkanı Erkki Liikanen, ''Bankaların sermaye artırımının çok önemli olduğunu'' söyledi.

Finlandiya televizyonu YLE'ye verdiği demeçte, Avrupa'nın borç krizini 2. Dünya Savaşından bu yana Avrupa'nın karşılaştığı en büyük borç krizi olarak değerlendiren Liikanen, ''Bankaların sermayelerini yeteri kadar güçlendirmeye ihtiyacı var. Bankaların ve devletlerin kaderi birbirine çok bağlı'' dedi.

Avrupa'nın borç krizinin uygun biçimde kontrol altına alınamaması halinde bunun yeni bir kredi krizi yaratabileceği uyarısında bulunan Liikanen, ''Borç krizi kontrol edilemezse, kredi krizi tekrar bankalar aracılığıyla başlar. Ve Avro Bölgesi burada merkezde olmasına rağmen sorunlar ABD, Japonya ve Avrupa'daki bütün gelişmiş ülkelerde etkili olur'' diye konuştu.

Liikanen, bankaların sermaye artırımının hissedarların öncelikli görevi olduğunu, ancak ülkelerin de bu konuda adım atmaya ihtiyacı olabileceğini ve en kötü durumdaki bankaların yeniden yapılanmaya ihtiyacı olabileceğini belirtti.

Avrupalı bankaların piyasalardan fon bulmakta güçlükler çektiğini kaydeden Liikanen, ''Özellikle uzun vadeli fon bulmak çok zorlaştı ve bu uzun vadeli yatırımlar için bir sorun'' ifadesini kullandı.

Liikanen, Avrupalı bankaların 2008 küresel finansal krizi sırasında sermaye durumlarının iyi olduğunu, ancak ülkelerin borç durumu nedeniyle piyasaların şimdi daha fazlasını istediğini sözlerine ekledi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy dün Berlin'de yaptıkları görüşmeden sonra, ''iki ülkenin sorumluluğun bilincinde olduğunu ve bankaların sermayelerinin güvence altına alınması için gerekeni yapacaklarını'' açıklamıştı.

Merkel, Almanya ve Fransa'nın Avro Bölgesi'ndeki borç sorunuyla mücadele etmek ve bankaları desteklemek için Ekim ayı sonuna kadar kapsamlı bir paket hazırlayacağını ifade etmişti.ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 97.379 0,00
USD/TRY 5,3705 0,80
EUR/TRY 6,0708 0,34
EUR/USD 1,1257 -0,08
FAİZ 19,98 0,00
ALTIN/ONS 1.316,83 0,09
BRENT 68,10 0,19
© haberturk.com
Yukarı