Advertisement

ABD Hazine tahvilleri, bu hafta açıklanacak olan ABD verilerinin ekonominin resesyona girmeyeceği beklentilerini destekleyeceği spekülasyonlarına bağlı olarak düşmeye devam ediyor. Bu hareketle birlikte, 30 yıl vadeli ABD Hazine tahvili son dört yılın en uzun süreli düşüş dönemini yaşıyor.

Otuz yıl vadeli tahvilin faizi, ABD Hazine Bakanı Timothy F. Geithner'ın, Avrupalı liderlerin ülke borç sorununu çözmek için çabalarını artırmaları gerektiğinin farkında olduklarını belirtmesinin ardından son üç haftanın en yüksek seviyesine çıktı. Ekonomistler, 14 Ekimde açıklanacak olan ABD Eylül ayı perakende satışlar verisinin son altı ayın en hızlı artışını göstermesini bekliyorlar. Fed ayrıca bugün son toplantısının tutanaklarını açıklayacak. On yıl vadeli tahvil de, bugünkü 21 milyar dolarlık tahvil satışı öncesi değer kaybetti.

Credit Agricole Corporate & Investment Bank'ın Londra ofisinden sabit getirili menkul kıymetler stratejisti Orlando Green, "Ekonomik verilerde hafif iyileşme var. Bu nedenle, bir süredir korkulan çift dip için fiyatlama büyük ölçüde ortadan kalktı" dedi ve "Sonuç olarak faizler yukarı yönde hareket etti" yorumunda bulundu.

30 yıl vadeli tahvilin faizi sekiz baz puan ya da 0.08 yüzde puanı artarak, New York saati ile 07:26'da yüzde 3.18'e yükseldi. Bu kağıdın faizi gün içinde yüzde 3.19 ile 21 Eylül'den bu yana en yüksek seviyesini gördü. Bu kağıdın faizi, 18 Mayıs 2007'den bu yana ilk kez altı gün süren bir yükseliş dönemi yaşadı. Ağustos 2041'de vadesi dolacak yüzde 3.75 faizli tahvilin fiyatı 1 5/8 ya da 1,000 dolar nominal değerli beher kağıt için 16.25 dolar düşerek 110 29/32'ye indi. 10 yıl vadeli tahvilin faizi ise altı baz puanlık yükselişle yüzde 2.21'e ulaştı.