Advertisement

Avrupa Bankacılık Otoritesi (EBA), Avrupa bankalarının sermaye durumları ve ülke borcu risklerine ilişkin güncellenmiş verileri topluyor.

EBA'dan yapılan açıklamaya göre, Avrupa Bankacılık Otoritesi, Avro Bölgesi'ne üye ülkelerin borçlarının mevcut risklerini değerlendirmek için Avrupa bankalarının sermayelerine ilişkin güncellenmiş verilerini topluyor. EBA, geçen hafta bankalardan 18 Ekim Salı gününe kadar güncellenmiş verilerini göndermesini talep etti.

Avrupalı otoriteler geçen hafta EBA'dan porföyleri üzerindeki Yunanistan'ın riskini belirlemek üzere bankaların bilançolarını yeniden değerlendirmesini istemişti.

Bu arada iki bankacılık kaynağı Reuters'e yaptığı açıklamada, EBA'nın, bir resesyon senaryosuna göre bankaların sermaye yeterlilik oranlarının en az yüzde 7 olmasını ve bu oranı tutturamayanlara sermaye pozisyonlarını güçlendirmesinin söylenmesini istediğini söylediler.

Kaynaklar, önemli sayıda bankanın stres testinde başarısız olmasını beklediklerini belirttiler.

AB politika yapıcıları bankacılık sektörüne güveni yeniden oluşturmak için hangi bankaların sermaye artırımına gitmesi gerektiğine karar vermek için EBA verilerini kullanacak.

EBA'nın temmuz ayında 90 banka için uyguladığı stres testi yeteri kadar etkin olmamakla eleştirilmiş, bu testte sadece 8 banka başarısız olmuştu.

Bu teste sermaye yeterlilik oranı yüzde 5 olarak uygulanmış, ancak bankaların Yunanistan ve diğer ülke borçlarıyla ilgili ciddi kayıpları dikkate alınmamıştı.

Reuters'in yaptığı hesaplamaya göre, yüzde 7 sermaye yeterlilik oranı kullanıldığında ve devlet tahvilleri için mevcut piyasa fiyatları gözönüne alındığında 48 banka testi geçemeyecek ve bu bankaların sermayelerini 99 milyar avro artırmaları gerekecek.

Uluslararı Para Fonu (IMF), Avro Bölgesi bankalarının 200 milyar avroya ihtiyacı olabileceğini tahmin etmişti.